Sport

A fényűzés otthonában a királykategória

2012.11.02 - 17:11

A Forma–1-es helyszínek közül valószínűleg a leglátványosabb helyszínre érkezett meg a gyorsasági autósport királykategóiájának a mezőnye. Abu–Dzsabiban, a Yas Marina pályán, napsütésben kezdődik a futam, de reflektorok fényénél intik le a versenyzőket.

 

Amikor 1981 decemberében egy dubai hotel körül sebtében kialakított, 2,5 kilométer hosszú alkalmi pályára elvittek bemutatózni néhány Forma–1-es és más versenyautót az Egyesült Arab Emirátusok fennállásának tizedik évfordulójának tiszteletére, valószínűleg senki sem gondolta, hogy a Perzsa-öböl pár évtized múlva a szezon állandó helyszínévé válik. Pedig így történt, 2004 óta Bahreinbe, valamint 2009 óta Abu–Dzsabiba is mindig ellátogat a mezőny. Ráadásul lehet, hogy nincs vége a terjeszkedésnek, Katar is rendszeresen felmerül potenciális nagydíjházigazdaként.

Az évtizedekkel ezelőtt még az afrikai országok zöméhez hasonló állapotban tengődő emírségek felvirágoztak az olajkitermelés révén, és a Forma–1-es idény tizennyolcadik versenyének otthont adó Abu–Dzsabi tavaly már a világ 12. legmagasabb egy főre jutó GDP-jét jegyezhette fel. Igaz, ez óriási egyenlőtlenségeket takar, hiszen a bevételekből alig jut a tízezres nagyságrendben foglalkoztatott, éhbérért dolgoztatott ázsiai vendégmunkásoknak.

Abu–Dzsabiban tehát van mit az „olajba” aprítani, és a rendezők kitettek magukért a sivatag és az öböl peremén a 25 ezer munkással és több mint három tucat daruval felhúzott Yas Islanddel, amely több egy hagyományos versenypályájánál. Hat luxushotel, számos konferencia központ, golfpálya, jachtkikötő, vezetéstechnikai pálya található rajta, és többek között Eric Clapton, Beyonce, a Guns N’Roses és Snoop Dogg is koncertezett már itt. Ilyen kulisszák között rendezik a világbajnokság következő fordulóját.

Alkonyat a sivatagban

Az egész tájat azért nem tudták átalakítani a Yas Island környékén, ezért a hétvége kezdetén problémát jelent majd az aszfaltra rakódott finomszemű sivatagi por. Ahogy egyre többet köröznek az autók, letisztul az ideális ív, amitől javul a helyzet, és Bahreinhez képest előny, hogy itt a körbeépítettség miatt nem akkora mértékű a por utánpótlása a dűnékről, mint a másik sivatagi versenyhelyszínen. Ez azonban csak az egyik tényező, amelynek következtében folyamatosan változik a tapadás.

Abu–Dzsabiban a futam különlegessége, hogy nappal (helyi idő szerint 17 órakor), természetes fényben kezdődik a verseny, de kora esti sötét ég alatt, villanyfényben ér véget. A pilóták úgy alkalmazkodnak ehhez, hogy a sisakrostélyukra kívülről befelé egyre világosabb fóliákat rakatnak fel, és sorban tépkedik le őket a fényviszonyok változásának megfelelően.

Az éjszakai szingapúri viadalhoz hasonló kihívást jelent a folyamatosan csökkenő hőmérséklet, amely elsősorban a gumik viselkedését befolyásolja. A mérnököknek alaposan tanulmányozniuk kell az abroncsokat az edzéseken, hogy meg tudják határozni a legjobb beállításokat, illetve vasárnap a megfelelő változtatásokat tudják elvégezni a bokszkiállásoknál.

A két gumikeverék a lágy és a közepes keménységű lesz, az esti bevetés és az extrém, 40–45 Celsius fok fölötti aszfalthőmérséklet hiánya miatt feltehetően nem lesz különösebb gond az amortizációjukkal. Az időpont a motoroknak is jót tesz, a hűvösebb körülmények mellett nő a teljesítményük – a padlógázos szakaszok körönkénti 58–60 százalékos aránya amúgy sem vesz ki az átlagnál többet belőlük.

Egyenesek és derékszögek

A vonalvezetést két részre lehet tagolni: az első fele hosszú padlógázos szakaszokat és lassú kanyarokat tartalmaz, a másik fele ugyanezt, csak hosszabb egyenesek nélkül. A végsebesség mellett tehát a „stabilitás a féktávon, valamint a jó kigyorsítások kulcsfontosságúak a jó köridőhöz”, közli a Sauber szakembere, Giampaolo Dall’Ara.

„A Yas Marina pályán nem igazán változatosak a kanyarok, tulajdonképpen szinte mindegyik lassú” – részletezte a Lotus technikai igazgatója, James Allison, utalva arra, hogy a huszonegy számozott kanyarból tizennégyben a versenyautó sebessége nem éri el a 150 km/h-t sem. Norbert Haug, a Mercedes GP igazgatója ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy a négy kifejezetten gyors szakaszon a 290 km/h-t is meghaladja az autók tempója. Összegezve a tényeket, e kétarcúság következtében a csapatok kompromisszumra törekednek a leszorítóerővel, hogy az autók kellően gyorsak legyenek az egyenesekben, de ne veszítsenek sokat a fordulókban sem.

Előzni nem egyszerű Abu–Dzsabiban, még a DRS tavalyi bevezetése sem növelte meg drasztikusan az előzések számát, bár egyértelműen könnyebbé tette a feladatot. A kör során a két hosszabb egyenesben lehetséges az előzés, itt jelölték ki a DRS–zónákat is

Mit csinál Alonso?

Ami a világbajnoki pontversenyt illeti, végérvényesen kéttagúra csökkent a vb-címért küzdők klubja. Fernando Alonso (spanyol, Ferrari) 13 pontos hátrányból próbál visszavágni Sebastian Vettelnek (német, Red Bull Racing). Az utóbbi futamokat látva azonban kijelenthető, némi szerencsére lenne szüksége, hogy megállítsa a négy őszi ázsiai helyszínen négy győzelmet arató Vettelt.

Ráadásul a múltban a Red Bullnak és a McLarennek feküdt jobban a pálya, mint a Ferrarinak. Vettel két győzelmet aratott rajta, a harmadikat pedig talán csak azért nem húzta be tavaly, mert a rajt után egy rejtélyes defekttel kipördült, így Hamilton örökölte tőle az első helyet, s meg is őrizte azt a leintésig.

Közvetítés

Abu–Dzsabi Nagydíj

Szombat: 3. szabadedzés, 12 óra (Digi Sport 2); időmérőedzés, 15 óra (m1, Digi Sport 2)

Vasárnap: futam, 15 óra (m1, Digi Sport 1).

A vb állása

Pilóták

1.

Sebastian Vettel

német, Red Bull Racing

240

2.

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

227

3.

Kimi Räikkönen

finn, Lotus

173

4.

Mark Webber

ausztrál, Red Bull Racing

167

5.

Lewis Hamilton

brit, McLaren

165

6.

Jenson Button

brit, McLaren

141

7.

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

93

8.

Romain Grosjean

francia, Lotus

90

9.

Felipe Massa

brazil, Scuderia Ferrari

89

10.

Sergio Pérez

mexikói, Sauber

66

11.

Kamui Kobajasi

japán, Sauber

50

12.

Nico Hülkenberg

német, Force India

49

13.

Paul di Resta

brit, Force India

44

14.

Michael Schumacher

német, Mercedes GP

43

15.

Pastor Maldonado

venezuelai, Williams

33

16.

Bruno Senna

brazil, Williams

26

17.

Jean-Eric Vergne

francia, Scuderia Toro Rosso

12

18.

Daniel Ricciardo

ausztrál, Scuderia Toro Rosso

9

Csapatok

1.

Red Bull Racing

407

2.

Scuderia Ferrari

316

3.

McLaren

306

4.

Lotus

263

5.

Mercedes GP

136

6.

Sauber

116

7.

Force India

93

8.

Williams

59

9.

Scuderia Toro Rosso

21

Szöveg: F1hirek.hu