Nincs nagykárolyi, akit ne érintenének a városban zajló munkálatok. Feltört aszfalt, méteres gödrök által felszabdalt járdák: folyik a csatornahálózat cseréje, de még nem heverték ki a helyiek a villanyvezeték cseréje miatti kellemetlenségeket sem.
Kevés Nagykárolyban az igazán jó állapotú utca, útszakasz, s ezek is jobbára az utóbbi évek jelentős anyagi ráfordításainak köszönhetően kerültek elfogadhatónak mondható állapotba. Érthető, hogy felháborodtak a helyiek akkor, amikor előbb a villanyvezeték cseréje okán, majd később az Apaserv Regionális Vízszolgáltató projektje miatt felvágták ezeknek az utcáknak a burkolatát is. A kellemetlen állapotok átvészelésére az egyedüli módszer a türelem lehet, hiszen a nagykárolyi vezetékekből folyó rossz minőségű ivóvíz, illetve az újévi áramszünet bebizonyította: cserélni kell a vezetékeket. Ezek a vezetékek pedig a földben vannak, így hát nincs mit tenni: fel kell vágni az utat. Hogy kidobott pénz volt a korábbi útjavítás a beavatkozásban érintett szakaszokon? Ez teljesen igaz, viszont el lehet dönteni, mit szeretnénk jobban: megfelelő vezetékes vizet és folyamatos áramellátást a háztartásokban, vagy megőrizni utcáinkat, közútjainkat (szintén kifogásolható) eredeti állapotukban?
Meddig tart mindez? Van-e lehetőség arra, hogy belátható időn belül normális közlekedésre nyíljon lehetőség a városban? — ezeket kérdeztük Nagykároly polgármesterétől, Kovács Jenőtől.
„Az idei prioritásunk nem mindenáron a főút helyrehozása, hanem hogy legyen meg az elkerülőút, illetve az Apaserv Regionális Vízszolgáltató Vállalat által irányított kanalizálási, vízvezeték-cserélési munkálat. Sajnálatos módon pontosan az úttest alatt mennek a vezetékek. Ahhoz, hogy a kivitelezők hozzáférjenek a csövekhez, fel kell vágni a burkolatot. Tetszik, nem tetszik, ez van. Ha ezt sikerül befejezni és magunk mögött tudjuk a villanyvezeték cseréje miatt felfordulást is, akkor az elkövetkező három évben a város útjainak helyrehozásáról beszélhetünk. Minimum két év, de inkább három év problémája a következő: a főút leaszfaltozása, ami egy 4000 x 12 méteres útszakasz s a legóvatosabb becslések szerint is minimum 3 millió lejes beruházás. A másik prioritás az a 13 millió lejes programcsomagunk, amely járdák és utcák újraaszfaltozását foglalja magába. Ebben 50 000 négyzetméternyi járda és 29 utca újraaszfaltozása szerepel. Ezeken a részeken ugyanis elöregedett már az aszfaltréteg, szóval igencsak megérett a cserére. A harmadik csomagunk a Petri-telep és a nagykárolyi többi köves út 12-13 millió lej értékű aszfaltozására vonatkozik. Ehhez a programcsomaghoz csatoltuk azon utcák újraaszfaltozásának költségeit is, amelyeken jelenleg is folynak a kanalizálási munkálatok. Erre a három típusú útfelújítási programcsomagra próbálunk jelenleg olyan EU-s kiírást találni, amelybe mindez beleillik. Miután ezt az idén összesítjük, meglátjuk, mennyit lehet ebből uniós támogatással megvalósítani, s a fennmaradó összegre hitelt kell felvennünk. Nekünk idén van egy lejáró hitelünk, de két éven belül a város az utakra vonatkozó hitelt fel tudja venni, s ez a lehetőség az, ami alapján meg tudom ígérni a nagykárolyiaknak, hogy három év múlva orvosolva lesz a rossz utak problémája. Ha ez nem pont három év lesz, hanem mondjuk 2018-ra sikerülne mindezt befejeznünk, akkor is úgy gondolom, megérte a türelem, mert egy élhető, szép Nagykároly lesz a munkavégzés eredménye” — mondta Kovács.
Az önkormányzat kifejezetten nagyszabású pályázati csomagot készít elő a 2014–2020 közötti támogatási időszakra vonatkozóan. Ezek a projektcsomagok a város infrastruktúrájának fejlesztését célozzák, s összesen több mint 20 millió eurónyi támogatást jelentenének. Több megvalósíthatósági tanulmányt is el akarnak készíttetni, melyek tanintézmények korszerűsítésére is vonatkoznak: az 1-es, a 2-es, illetve a 3-as számú általános iskola felújításáról, illetve kibővítéséről van szó, de szeretnék felújítani a Iuliu Maniu és a Simion Bărnuţiu iskolaközpontokat is. Kovács Jenő, jó szokásához híven, derűlátóan nyilatkozott a várható pályázási és kivitelezési sikerekről a napokban: „Az optimizmusunk a tapasztalaton alapul. A polgármesteri hivatalnak olyan a csapata, amely képes sikeresen megpályázni a támogatásokat, de képes a kivitelezést is jól levezényelni. Az elmúlt időszakban is több mint 17 millió eurót sikerült Nagykárolyba vonzani.”
Tőtős Tímea