Egészség

A felnőtt lakosság közel fele hipertóniás

A magas vérnyomás 140/90 Hgmm vagy nagyobb érték / Fotó: MTI
2021.05.20 - 19:00

A magas vérnyomás (hipertónia) világnapja alkalmából aggasztó adatokat közölt a Román Kardiológiai Társaság: a hazai felnőtt lakosság 45 százaléka, mintegy 7,4 millió személy magas vérnyomással küszködik, a becslések szerint viszont a betegek alig 59 százaléka részesül kezelésben. A magas vérnyomás és annak szövődményei a felelősek az összes kardiovaszkuláris elhalálozási eset 45 százalékáért, valamint az agyi érkatasztrófák okozta elhalálozások 51 százalékáért. A hipertónia csökkentése, a kezelés életeket menthet — emelték ki. Figyelemfelkeltő kampányukhoz a romániai neurológusok, diabetológusok és családorvosok is csatlakoztak, hogy felhívják a figyelmet a sokszor rejtve maradó kór veszélyeire, a megelőzés fontosságára és lehetőségeire, a betegség kezelésének módozataira.
A magas vérnyomásos betegségek a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság 2020-as statisztikája szerint 22 484 lakost érintettek, közülük 1864 személy esetében a tavalyi esztendőben diagnosztizálták a betegséget.

A hipertóniát gyakran nevezik csendes gyilkosnak, mivel az egészségi állapotra gyakorolt negatív hatásai rendszerint csak a betegség késői stádiumaiban jelentkeznek. Az elhanyagolt hipertónia a szívinfarktus és az agyi érkatasztrófák (stroke) egyik legfontosabb oka, de komoly szerepe van a vesebetegségek, a vakság, sőt, a demencia (időskori elbutulás) kialakulásában is. A hipertóniáról ma már sokat tud az orvostudomány, ennek ellenére nem gyógyítható, viszont sokat lehet tenni a vérnyomás kordában tartásáért.

Fontos a mielőbbi felismerés

A hipertónia tünetei sok esetben nem okoznak olyan komoly panaszokat, hogy az érintettek orvoshoz forduljanak vele, így csak a súlyosabb szövődmények jelentkezésekor szembesülnek azzal, hogy magasvérnyomás-betegségben szenvednek. A szív- és érrendszeri károsodás következményeként kialakult szívbetegség tünete lehet többek között a terhelésre jelentkező nehézlégzés, a gyakori éjszakai vizeletürítés. A magasvérnyomás-betegség legsúlyosabb következményeként stroke is kialakulhat, valamint növeli a szívinfarktus kialakulásának kockázatát. A hipertónia kezdeti tünetei között tartják számon a fejfájást, lüktetést, a bizonytalan egyensúlyt, a mellkasi nyomást, a szapora szívdobogást, az izzadást és a látászavart.

Az Európai Nemzetközi Konszenzus a magas vérnyomást 140/90 Hgmm vagy nagyobb értékben határozza meg rendelői körülmények között végzett mérések esetén. Otthoni vérnyomásmérés esetén alacsonyabb értéket állapít meg: hipertóniáról beszélünk, ha a vérnyomás 135/85 Hgmm vagy ennél magasabb. Az otthoni vérnyomásmérés hitelesített készülékkel, megfelelő mandzsettamérettel és megfelelő, standard körülmények között kell hogy történjen. Ha a 140/90-es határérték bármelyikénél többet jelez a mérőműszer, azonnali és rendszerint egy életre szóló gyógyszeres kezelésre van szükség. 

Az életmód megváltoztatása nagyban hozzájárulhat a vérnyomás karbantartásához, gyakran azonban az életmód-változtatás nem elegendő. A megfelelő étrend és mozgás mellett a szakorvos gyógyszeres kezelést javasolhat a vérnyomás csökkentésére. Az, hogy milyen típusú gyógyszert javasol a szakember, a betegség stádiumától és az esetlegesen fennálló egyéb megbetegedésektől is függhet.

Amit mi is megtehetünk

A magas vérnyomásos állapotot rendszeresen felügyelni, folyamatosan kezelni kell. Emellett életmódváltással sokat lehet tenni a megelőzésért vagy karbantartásért. Az egészséges táplálkozás — sok gyümölcs és zöldség, teljes kiőrlésű gabona —, valamint a sóban és telített zsírban szegény ételek fogyasztása sokat segíthet, csakúgy, mint a megfelelő testsúly megtartása. A rendszeres mozgás is hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez és az ideális testsúly megtartásához, a káros szenvedélyek — dohányzás, alkoholfogyasztás — elhagyásáról nem is beszélve.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Egészség

Fontos a magas vérnyomás kezelése

Kardiológusok, neurológusok, diabetológusok és háziorvosok kongatják meg a vészharangot a magas vérnyomásos esetek elterjedtsége miatt Romániában. A felhívás pedig épp a hipertónia világnapján érkezik, amelyet minden évben május 17-én tartanak.
Szatmárnémeti

Kevés születés, sok megbetegedés

Közölte 2021-es tevékenységeinek mérlegét a DSP; kiderült, mekkora volt a népességfogyás megyénkben, melyek a mortalitás legfőbb okai, és az, hogy melyek a leggyakoribb betegségek.
Belföld

INSCOP-felmérés: a romániai lakosság kevesebb mint egyharmada gondolja úgy, hogy természetes úton tört ki a járvány

A romániai lakosság kétharmada (65,7 százalék) úgy gondolja, hogy a koronavírus-járványt a globális elit robbantotta ki, hogy ellenőrzése alatt tartsa a világ népességét; mindössze egyharmada (28,4 százalék) véli úgy, hogy a járvány természetes úton tört ki, az eddigi pandémiákhoz hasonlóan - derül ki az INSCOP januárban végzett közvélemény-kutatásából.