Az Országos Katasztrófavédelmi Alap (PAID) április elsején elindított a 'Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia' elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a természeti katasztrófák romániai közösségekre gyakorolt pusztító hatásaira.
A PAID szerdai közleménye szerint a kampányra azért van szükség, mivel a romániai lakásoknak alig 24 százaléka van bebiztosítva pénzügyileg a kiszámíthatatlan események ellen annak ellenére, hogy Romániában is gyakoriak a természeti csapások.
'Az igazi tragédia nem az otthonod elvesztése, hanem az, hogy semmiféle lehetőséged nincs az újrakezdésre. Ezzel a kampánnyal szeretnénk minél több román állampolgárt arra ösztönözni, hogy felelősségteljesen cselekedjen, és védje meg otthonát és családja jólétét. A PAD biztosítás az első lépés afelé, hogy otthonát anyagilag megvédje a természeti katasztrófák ellen' - idézi a közlemény a PAID vezérigazgatóját, Nicoleta Radut.
A televízió- és rádiócsatornákon, valamint online sugárzott kampány rávilágít a katasztrófa érzelmi és pénzügyi hatásaira, valamint a lakásbiztosítás hiányának következményeire.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap rámutat, hogy egy földrengés vagy árvíz nyomán romba dőlt otthont újra fel tudnak építeni azok, akiknek volt az ingatlanra biztosítása.
Romániában több mint 7 millió otthon nincs biztosítva földrengés, árvíz és földcsuszamlás ellen, ami családok millióit teszi ki jelentős pénzügyi kockázatoknak. A PAID kampányának célja, hogy minél több román állampolgárt ösztönözzön arra, hogy lépéseket tegyen családja pénzügyi biztonsága érdekében.
Romániában a 2008/260-as törvény szerint kötelező a lakások bebiztosítása az országra jellemző három alapvető kockázat - földrengés, árvíz és földcsuszamlás - ellen.
Kevés a biztosított otthon Szatmár megyében is
A PAID rámutat, a március végi adatok szerint a kötvények 71,3%-át városi lakásokra kötötték meg, 28,7%-át pedig vidéki lakásokra. Ugyanakkor a kötvények 94,2%-át A típusú épületekben levő lakásokra, 5,8%-át pedig a B típusú épületekben található lakásokra kötötték meg.
Régiókra lebontva a helyzet a következő: Erdélyben kötötték a biztosítások 20,7%-át, Bukarestben a 18,5%-át, Munteniában a 19,7%-át. A sor végén Máramaros áll 3,3%-kal és Bukovina 3,6%-kal.
Szatmár megyében az otthonok 21,19 százaléka van biztosítva, összesen 32 606 kötvény volt érvényben az említett időszakban.
Hírszerkesztő