Szó szerint és képletesen is felhőtlenül szórakoztak a zenélő Kossuth-kertbe kilátogatók, hiszen a Családi Hétvége programkínálatában minden korosztály talált kedvére valót, a gyermekek játszókedvének pedig még késő este sem akart vége szakadni.
Kétséget kizáróan az idei Családi Hétvége egyik leglátványosabb — s az apróságok által legnagyobb izgalommal várt — mozzanata a gyermeknapi felvonulás volt, melyhez a kora nyári melegnek köszönhetően nagyon sokan csatlakoztak. A vidám, színes lufiktól tarkálló, jókedvű menetet a zajtai mazsorettek, a máramarosi fúvószenekar, valamint a sokadalomból alaposan kimagasló elefánt, gólya és porondmester vezette körbe Szatmárnémeti régi központján és a sugárúton át a Kossuth-kertig — pontosabban be a Kossuth-kertbe —, ahol a Családi Hétvége részeként a zsibongó, vidáman kacagó és felhőtlenül szórakozó gyermeknapi sokadalom vette birtokába a teret.
Szombaton már kora délelőtt nagy volt a nyüzsgés a Kossuth-kertben, hiszen miközben javában zajlottak az Ady Endre Társaság által szervezett Tavaszkirálynő- és Májuskirály-választás vetélkedői, az árusok is elkezdték felállítani sátraikat — kirakodni kézműves portékáikat, a mezőpetri asszonyok pedig dagasztani a híres sváb strudli tésztáját. A színészek is rakták a tüzet, aprították a hagymát és a többi, bográcsba kívánkozó alapanyagot, hogy időre elkészüljenek a finom falatokkal (marhapörkölt, „Totyi-féle alkotás”, cukkinipörkölt, túrós csusza füstölt hallal) melyekből a színházrajongókat kínálták meg egy-egy tányérral. Szövőszékkel, színes gyöngyökkel és zsinórokkal, papírcsíkokkal „csőre töltve” várták a Borókagyökér Egyesület fáradhatatlan kézművesei az apró (és nagyobb) tanoncokat egész hétvégén — akik jöttek is szép számban, s első zavarukban nem is igen tudták: a papírkosárfonás mozdulatait tanulják meg, vagy a számtalan, hagyományos gyermekjátékot próbálják ki előbb, és sötétedésig aztán váltogatták a tevékenységeket. Megnyitotta kapuit az Aranykapu Egyesület mindig nagy népszerűségnek örvendő népi játszókertje is, ahol szintén szombaton és vasárnap is kora estig „halásztak”, „főzőcskéztek” és fáradhatatlanul játszottak az apróságok — sőt, népmesei bábokat is készítettek Görbe Éva textilműves vezetésével. Nem kevesebb mint 30 báb öltött testet a délután folyamán, de voltak olyanok is, akik csuklóra köthető színes virágokat alkottak.
Délutánra ki lehetett volna akasztani a „Megtelt” táblát a Kossuth-kert játszóterére, a gyermekek sorban álltak a hinták, libikókák, csúszdák és a tavacska hattyúcsónakjai előtt — talán soha nem totyogott még ennyi apróság a Kossuth-kertben, mint idén. A színpadon a humor és az operettslágerek domináltak: előbb a Harag György Társulat művészei — Méhes Kati, Nagy Orbán és Kányádi Szilárd — adtak elő rövid, de nagyon szórakoztató műsort, majd a debreceni Csokonai Nemzeti Színház művészei a magyar operettvilág gyöngyszemeivel bírták dalra és tapsra a közönséget. Őket a Szatmárnémetiben először fellépő diszkókirálynő, azaz Szűcs Judith követte, aki telt ház, pontosabban telt domb előtt énekelte — és vele együtt a közönség is — a Zorba dalát és hívta a jelenlévőket a Diszkóklub elé. Az énekesnőt követően a rendezvény egyik legfontosabb támogatója, Magyarország kormánya képviseletében Seszták Miklós, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vezetője lépett színpadra Pataki Csaba szenátor, Kereskényi Gábor parlamenti képviselő és Erdei D. István parlamenti képviselő kíséretében. Seszták ígéretéhez híven 101 éves nagymamája nevében is köszöntötte a szatmáriakat, s mint kiderült, a magyar kormány tagjai közül ő van legközelebb a szatmáriakhoz, hiszen Kisvárdán lakik. Pataki és Kereskényi is köszönetet mondott a miniszternek a rendezvény megszervezésében nyújtott támogatásért — ugyanis idén Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala ezt nem tette meg.
S hogy mennyire kicsi a világ, arra remek példa volt, hogy a fejlesztési miniszter és Magyarország legviszkisebb hangú énekese, Charlie a Kossuth-kertben találkozott és váltotta egymást a színpadon. Az örökzöld Charlie-slágereket együtt énekelték a nagyszülők és az unokák, a Könnyű álmot hozzon a szélt „duettben” énekelte a közönség és a művész, aki kedves meglepetésként egy ritkán hallott számmal, a Zenegéppel is megörvendeztette a szatmáriakat. A Charlie-t követő Retro Mánia zenekar a legnagyobb retro slágerekkel alaposan megmozgatta a színpad előtt bulizókat, illetve a Kossuth-kertben összegyűlt több ezres tömeget, s koncertjük vége messze nem jelentette azt, hogy a szórakozásnak is vége szakadt, hiszen a lacikonyhák asztalainál késő éjjelig ültek s beszélgettek, no meg persze iddogáltak a kikapcsolódni vágyók.
Szabó Kinga Mária