A Romániai Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének szatmárnémeti szervezete is ünnepélyes keretek között ünnepelte meg szombaton a Látássérültek Nemzetközi Világnapját.
Szombaton a Látássérültek Nemzetközi Világnapja alkalmából ünnepi összejövetelt szerveztek a Romániai Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége szatmárnémeti szervezetének klubtermében, ahol a szervezet egy rendezvény keretében kívánta felhívni a társadalom figyelmét a látássérültek mindennapi nehézségeire, valamint egy toleránsabb viselkedésre buzdítani mindenkit velük szemben.
A szombati rendezvény délelőtt 11 órakor kezdődött Ioan Sorin Podină egyesületi elnök megnyitóbeszédével, aki kiemelte, hogy a szatmári szervezet minden évben csatlakozik az országos szervezet megmozdulásához, amelyet évente a Látássérültek Nemzetközi Világnapja alkalmából szerveznek. Minden évben igyekeznek a csoport célkitűzéseit támogatni és megvalósítani, valamint a sérült emberek életét valamivel jobbá és könnyebbé tenni.
„Civil szervezetként, érdekvédelmi szervezetként az egyesület megalakulása óta azon munkálkodunk, hogy megkönnyítsük a látássérültek mindennapi életét. Idén lesz pontosan hatvan éve annak, hogy az országos szövetség elkezdte a tevékenységét, továbbá 25 éve annak, hogy Szatmárnémetiben is létrejött. A mai napig még mindig megoldatlan probléma a vakok és látássérültek akadálymentes közlekedése. Kevés az olyan jelzőlámpa, amelyen működik a hangjelzés, volt olyan eset, hogy teljesen megszüntették, mert zavarta a lakókat a zöldnél való pityegés. Nagy hiányosság a városban a vakok számára kialakított járdaburkolat is, amely jelezné, hogy a látássérült elért egy átjáróig” — mondta Podină, aki 17 éve tölti be a szövetség fiókszervezetének elnöki tisztségét.
Podina továbbá azt is hangsúlyozta, hogy Szatmár megyében több mint 2500 látássérült személy él, ezért a Fehér bot napján tartott ünnepséggel a Romániai Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének szatmárnémeti szervezete továbbra is arra törekszik, hogy elfogadhatóbb körülményeket teremtsen számukra, valamint egy olyan közösségi teret hozzon létre, ahol ezek az emberek nem érzik magukat társadalmilag kirekesztettnek, és abban bíznak, hogy a jövőben mások is sokkal elfogadóbbak, segítőkészebbek és toleránsabbak lesznek a vakokkal, gyengénlátókkal szemben.
A megnyitóbeszédet követően műveltségi vetélkedő következett, amelyet láthatólag mindenki élvezett, majd, hogy a jókedv valóban teljes legyen, a szervezet humortársulata adott elő több szatírát, főként saját maguk hiányosságait kifigurázva és ironizálva. A délután folyamán énekek és szavalatok is tarkították a műsort. Aki pedig megéhezett, odakint az udvaron különböző ételek közül válogathatott.
Bajnai Botond