Szatmárnémeti

A Duna-deltában táboroztak a bölcs diákok

2021.08.03 - 10:37

Amint arról korábban hírt adtunk, a szatmárnémeti és nagykárolyi diákok idén is megmutatták rátermettségüket a 10. Bölcs diákok országos szintű vetélkedő döntőjében, hiszen a Hám János líceum csapata az első helyen végzett, a Nagykárolyi Elméleti Líceum diákjai pedig harmadik helyezést értek el. Az Ökomanók csapatának tagjai mind XI. osztályos diákok: Szabó Boglárka, Cuculeanu Krisztián, Gádoros Mátyás és Schefler Tamás, felkészítő tanáruk Simon Laura némettanár. A Nagykárolyi Elméleti Líceum Inter-Nos csapatát Putovits Tünde magyartanár vezette, tagjai pedig Bartha Natália, Forgács Tamás, Rák Gergő és Schrepler Evelyn tizenegyedikes diákok.
Nagy izgalmakkal indult az élménytábor, a diákok az egész országot átutazva, vonattal, autóval és komppal érkeztek meg a Duna-delta rezervátum Partizani nevű településére. A szervezők színes programokkal várták a diákokat és kísérő tanáraikat. A tizedik élménytáborban sem maradtak el a tematikus napok: első nap Molnár Galaczi Júlia, a Kolozsvári Református Kollégium angol szakos tanárnője vezette a kommunikációs játékokat, amelyek során a tanulók megismerhették egymást, összerázódtak, bemutatták településeiket, iskoláikat, valamint megosztották eddigi élményeiket a Bölcs diákok vetélkedőről. Délután Eugen Petrescu helyi történelemtanár előadása a Duna-delta keletkezéséről, alakulásáról, állatainak és növényeinek változatos világáról, valamint gazdasági és turisztikai értékeinek a fontosságáról szólt.
Második nap dr. Markó Bálint, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese, a Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet oktatója Rejtett kincseink című előadásában részletesen bemutatta az ember hatását a környezetre, majd ezt követően terepgyakorlatra vitte a gyerekeket, ahol a Szulina-ág mentén különböző rovarokat és növényeket vizsgálhattak testközelből.
Harmadik nap dr. Kovács Gábor, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Interdiszciplináris Bio-Nano Tudományok Intézetének kutatója és Gulyás Ábel, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Kémia és Vegyészmérnöki Karon végzett hallgatója vezette be a diákokat a kémiai kísérletek világába. A kémiai kísérletek során a diákok kipróbálhatták a laboratóriumokban és a háztartásokban megtalálható vegyületek kombinációit.
Pénteken dr. Silye Lóránd, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Geológiai Intézet Magyar Tagozatának oktatója tartott előadást, amelynek témája a Duna-delta geológiája a múlt, a jelen és a jövő tükrében volt. Az előadást követően a gyerekek a geológiához kapcsolódva több gyakorlatot is elvégeztek, például víz és homok segítségével létrehoztak egy mesterséges deltát.
A tematikus napok legfontosabb része a terepgyakorlat, amelyen a diákok gyakorlatba ültethették a frissen szerzett tudásukat, valamint egyénileg megtapasztalhatták a tudományok közelségét és hétköznapi mivoltát. A Fortuna-tó mesébe illő szépsége is elvarázsolta őket, ahol sirályokat, gólyákat, pelikánokat, hattyúkat, vörös gémeket és sok más élőlényt láttak. A hajóút során a tanulók a delta növény- és állatvilágát fényképekkel dokumentálták, amelyekkel beneveztek a tábor ideje alatt meghirdetett A Duna-delta kincsei nevű fotópályázatra.
A programpontok közül a tengerparti üdülés sem maradhatott ki. A Fekete-tengerre motorcsónakokkal érkeztek meg a táborozók, ahol egy teljes napot tölthettek a tenger hűsítő hullámai között. A tábor programzáró pontja a már hagyománnyá vált tábortűz volt, ahol régi, közkedvelt dalokat énekeltek.
Gádoros Mátyás, az Ökomanók csapatának tagja elmondta, hogy a táborozás ideje alatt számára a napi kreatív feladatok voltak a legizgalmasabbak. „Többek között Jókai-regény-részletet kellett feldolgozzunk egy megadott stílusban, letűnt idők híres párosait keltettük életre, és még sorolhatnám. Jó volt látni, hogy a verseny folyamán megszokott maximalizmussal állt hozzá minden csapat ezeknek a feladatoknak a teljesítéséhez is. Nem meglepő tehát, hogy csakis nevettető és zseniális produkciók születtek.” Továbbá hangsúlyozta, hogy „azért jó bölcs diáknak lenni, mert számtalan új élménnyel, ismerőssel, tapasztalattal gazdagodhat az ember mind a verseny ideje alatt, mind a táborban”.

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Képzelet és valóság a Bölcs Diákok szemével

Idén 13. alkalommal indul útjára a Bölcs Diákok országos szintű vetélkedő, amely új, színes és fiatalos honlappal várja a versenyzőket — jelentkezni november 13-ig lehet.
Vidék

Természetbe hív a CSIK

A Csanálosi CSIK Kulturális Egyesület tagjai 8-12 éves gyermekek számára szerveznek természetismereti tábort szeptember 24-25 között. A foglalkozásokat a kolozsvári NECC Egyesület képviselői szakmai vezetésével rendezik meg.
Nagykároly

Sikeresen zárult a Ruha-zenetábor

Ruha István hegedűművész születésnapján, augusztus 17-én ünnepi koncerttel ért véget a nagykárolyi Ruha István Zenei Tábor — a tábor növendékei a Városi Színház előtt álló Ruha-szobornál örvendeztették meg nagyszerű koncertjükkel a közönséget.