Szatmárnémeti

A duális oktatásban rejlik a jövő

Fotók: Szatmár Megyei Tanács
2021.05.29 - 12:17
A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség szervezésében tartották meg a Duális oktatás — a jelen és a perspektívák nevet viselő konferenciát Szatmárnémetiben, melynek az Iparosotthon adott otthont. A találkozó célja a szakképzés népszerűsítése volt.

A konferencián a tanfelügyelőség munkatársai, a közigazgatás képviselői, a gazdasági szereplők, az érintett oktatási intézmények vezetői, a diáktanács képviselői vettek részt. A találkozó célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a szakoktatás, ezen belül is a duális képzés fontosságára. Abban szinte minden érintett fél egyetért, hogy a jövő szakemberek képzésében rejlik, és a hatékony szakoktatást a különböző vállalkozások aktív bevonásával lehet hatékonyabbá tenni. Anişoara Boitor főtanfelügyelő köszöntőbeszédében elmondta, hogy a konferencia megszervezésével szerettek volna egy átfogó képet felvázolni a megyénkbeli duális képzésről, mivel a szakoktatásban rejlik a jövő. Adriana Dîngă szaktanfelügyelő beszédében elmondta, hogy hazánkban a szakoktatás 2012-ben indult újra el, majd ezt követően 2017-ben a duális képzés.

A duális képzésben a nyolcadik osztályt végzettek vehetnek részt, és három évig szakmai oktatást kapnak. A szakoktatás és a duális képzés között vannak különbségek, hiszen ez utóbbiban az érdekelt vállalkozás nemcsak a tanintézménnyel köt szerződést, hanem a diákkal, avagy szülőjével és az érintett területi-közigazgatási egység képviselőjével is. A duális képzésben részesülők számára bizonyos feltételek közepette a kereskedelmi társaság ösztöndíjat biztosít, támogatja a diák utaztatását, az iskolákat szaklaboratóriumokkal szereli fel, és a gyakorlati képzés megszervezését is biztosítja, illetve szükség esetén védőruházatot is biztosít, és a munkaügyi orvosi vizsgálat költségeit is megtéríti. A duális képzésben résztvevőknek kilencedik osztályban a tananyag 20 százalékát a gyakorlati képzés teszi ki, tizedikben 60 százalékát, tizenegyedikben pedig 72 százalékát. Ezenkívül félévenként meghatározott óraszámot kell gyakorlatban teljesítsenek a vállalkozások székhelyein. A beiskolázási adatokat tekintve elmondható, hogy a pandémia csökkentette a vállalkozások érdeklődését a duális szakoktatás iránt, azonban megyénkben ezen képzési lehetőség már 2017 előtt is vonzó volt a cégek számára, amelyek különböző módon igyekeztek támogatni a szakoktatást.

A Szatmár Megyei Tanács a duális képzés egyik következetes támogatója, és sikerült az elmúlt években hatékony kapcsolatot kialakítania a helyi vállalkozások és a szakiskolák között, ugyanakkor a németországi testvérmegyéjével, a Baden-Württemberg régióbeli Ostalbkreisszal több tapasztalatcserén vett részt, hangsúlyozta Pataki Csaba tanácselnök hozzászólásában. „A Szatmár megyei munkaerőpiac valós elvárásainak csakis a gazdasági szereplők és a tanügy összehangolásával lehet megfelelni. Szatmár megye egyike azon térségeknek, ahol a legtöbb, szakmával rendelkező fiatal él, akik stabil munkahelyet találtak azoknál a cégeknél, ahol szakmai gyakorlatukat végezték. Nagyon várom már a járványidőszak végét, hogy újra fel tudjuk venni a kapcsolatot a helyi vállalkozókkal, hogy újra meg lehessen tartani a nyílt napokat, amelyeken úgy a diákok, mint szüleik alaposabb rálátást szerezhettek erre az oktatási formára és előnyeire” — fogalmazott Pataki Csaba.

A jelen tanévben 8 tanintézmény 8 osztályában 182 diák tanul duális oktatásban megyénkben, melyek 16 céggel állnak szerződésben. A következő tanévben 8 oktatási intézményben 6,5 osztályt hirdettek meg a duális képzésben, és 17 céggel vannak partnerségben, s a következő szakmák elsajátítását biztosítják majd: hidraulikusgép-szerelő, CNC-gép-kezelő, lakatos, villanyszerelő, elektronikai szakember, kárpitos, autószerelő, pék, mezőgazdaságigép-szerelő, textilgyártó.

Sógor Beáta


 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Képlékeny a munkaerőpiac

A Szatmár Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (CCIASM) és a Szatmári Kisiparoskamara munkaerőprojektje részeként cégközi találkozó volt tegnap; intézményvezetők beszéltek tapasztalataikról.
Szatmárnémeti

Duális oktatás — jövőre is folytatódik

2020 ősze óta az Autonet Import Szatmárnémeti mellett további négy romániai városban támogatja a duális oktatási osztályokat, segíti a diákok szakmai előrelépését. A szatmárnémeti cég által támogatott iskolai foglalkozások profilja az autóipar.
Szatmárnémeti

Bekapcsolódhatnak a duális, illetve szakoktatásba

Egyre többen értenek egyet abban, hogy a jövőt a duális, illetve szakoktatás jelenti, hiszen egyre kevesebb a szakember a munkaerőpiacon, és egyes ágazatokban igencsak jelentős a munkaerőhiány.