Szatmárnémeti

A dízelautók és a karantén

2020.05.11 - 14:30

A szükségállapot bevezetését követően sokan hagyták pihenni autóikat. Az autóhasználat szüneteltetése sok pozitívummal is járt, ezek egyike a levegő minőségének javulása, viszont a járművekben épp a hosszabb szünet miatt keletkezhettek olyan technikai gondok, amelyekre érdemes figyelni, különösen igaz ez a dízelautók esetében.

Kiss Edward 25 éve foglalkozik autók javításával. A dízelautók karbantartásával kapcsolatban a következő tanácsokkal szolgált: „Autószerelőként nem hagyhatom figyelmen kívül azt a tényt, hogy az utóbbi két hónapban az autók használata — legyen dízeles vagy benzines a jármű —, jelentősen csökkent. Mivel az emberek nem használták napi rendszerességgel az autóikat, mint a karantén előtt, előfordulhat, hogy egyes alkatrészek nem a megfelelő módon fognak működni, amikor ismét használni kezdjük őket. Megeshet, hogy ha hosszabb ideig nem használjuk az autót, annak akkumulátora lemerül, ezért a dízeles autók esetében fontos, hogy mielőtt ismét rendszeresen használni kezdjük, főleg, ha hosszabb utat tervezünk, ellenőrizzük az akkumulátort, hogy megfelelő töltési szinten van-e. Bár én úgy gondolom, ahhoz, hogy lemerüljön az akkumulátor, több ideig kell használaton kívül legyen az autó, viszont soha nem árt az elővigyázatosság. A dízelautók gyújtását követően hagyjuk a motort — nyáron 5–10 percet, télen pedig 10–15 percet —, hogy elérjen egy megfelelő üzemi hőfokot, ellenkező esetben komoly gondok keletkezhetnek a turbóban és az injektorokban, és az sem elhanyagolható, hogy az autó motorjának megállítása se történjen hirtelen. Csupán 5 perc is elegendő, amíg a turbó kellőképpen visszahűl, erre különösképpen akkor kell odafigyelni, ha hosszabb utat teszünk meg. Amennyiben a kéziféket felhúzva hagytuk az autóban, érdemes annak használata előtt egy szervizben megnézetni a fékeket. Előfordulhat ugyanis, hogy hosszabb kihagyás után a féktárcsák berozsdásodhatnak és akár be is ragadhatnak, s ez a továbbiakban komolyabb problémákhoz is vezethet. Ezért fontos az ellenőrzés, de nem csak a dízeles autók esetében, ez a jelenség bármilyen autónál előfordulhat. Amit még ajánlani tudok, az az olajcsere időintervallumának pontos betartása a motor megfelelő működésének és hosszabb élettartamának érdekében” — sorolta a szakember.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Súlyos válság fenyegeti az európai autóipart

A Green Deal sürgős revízióját követelik az olaszok.
Belföld

Különadót vezettettek volna be az autósokra

A román fejlesztési minisztérium különadót vezetne be az alacsony károsanyag-kibocsátású övezetekben közlekedő gépkocsikra.
Belföld

Tilos lesz járó motorú autóval várakozni

Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a közúti közlekedést szabályozó sürgősségi rendeletnek (KRESZ) azt a módosítását, amely szerint a városokban tilos járó motorral várakozni.