Szatmárnémeti

A diákság nemmel szavaz

A diákok zömének az sem tetszik, hogy az általános iskolai átlag nem számít majd bele a felvételi jegybe Fotó: SZFÚ archív
2022.08.17 - 11:00
Új, még csak tervezet szintjén létező, közvitán levő érettségirendszer kapcsán a diákok zöme nemmel szavaz ezen újításokra, míg az oktatási minisztérium — érthető módon — igennel.

Tíz romániai tanulóból hat nem ért egyet az új tanügyi törvény tervezetébe foglalt azon előírással, miszerint az érettségin egy minden szak számára közös írásbeli vizsgát tartanának, amelyen több tantárgyból is felmérnék a végzősök tudását — derül ki a World Vision Románia felméréséből.
A felmérés arra is rámutat, hogy tízből hat tanuló nem ért egyet azzal sem, hogy az 5–8. osztály tanulmányi átlaga ne számítson be a felvételi jegybe, ugyanakkor 35 százalék egyetért ezzel az előírással, 6 százalék pedig nem válaszolt a kérdésre.

A tervezet többek között azt is előírja, hogy a főgimnáziumok felvételi vizsgát hirdethetnek — a megkérdezett diákok 44 százaléka úgy gondolja, hogy ez esetben csökkenne a hátrányos helyzetű gyerekek bejutási esélye, míg 37 százalék szerint épp ellenkezőleg, a többiekkel egyenlő esélyekkel indulnának.

A közoktatásról szóló törvény prioritásait illetően a legtöbben a digitalizációt jelölték meg a legfontosabb tényezőként, aztán a felzárkóztató oktatás és a napi egyszeri meleg étel biztosítása következik a sorban.
A megkérdezettek többsége szerint az Életre nevelés nevet viselő tantárgynak elsősorban az egészségügyi, a pénzügyi és a környezeti nevelésre kellene fókuszálnia. A felmérésben résztvevők több mint háromnegyede (77 százalék) azt szeretné, hogy a szexuális nevelés legyen kötelező tantárgy, 18 százalék nem tartja szükségesnek ezt, 5 százalék pedig nem válaszolt a kérdésre.

A World Vision Románia szerint a diákok 85 százaléka érdeklődik az oktatási törvényekről szóló nyilvános vita iránt, és 79 százalékuk úgy véli, hogy a hatóságok figyelembe veszik a véleményüket e jogszabályok kidolgozásakor.
Az új érettségi vizsga jövőjéről Kallós Zoltán oktatási államtitkárt is megkérdeztük, aki lapunknak elmondta: a tantervek kidolgozásában rejlik a kulcs, amennyiben elfogadják az augusztus 24-ig közvitára bocsátott oktatási törvénytervezetet, ami többek között az érettségi vizsga lebonyolításán is változtatna. Alapesetben az új érettségi a következőképpen nézne ki: lenne egy alapérettségi vizsga, ami úgymond egy általános műveltségi felmérésnek felelne meg, majd lenne egy emelt szintű érettségi vizsga, ami komplexebb lenne, itt szerepelnének választható tantárgyak is annak függvényében, hogy a diák hol és milyen szakon szeretne továbbtanulni. Komoly feladat vár mindenkire, ami az adaptációt illeti — tette hozzá Kallós, aki azt is elmondta, hogy fontos leszögezni: az újítás, ha életbe is lép, csak 2027-ben válik aktuálissá.

Járay Zsanett