Belföld

A diákok is értékelhetik a pedagógusokat félévente

Fotó: freepik.com
2021.06.03 - 12:00
A tanügyminisztérium a gyereknapon közzétette azt a módszertant, mellyel a diákok a következő tanévtől értékelhetik majd félév végén pedagógusaik tanórán kifejtett tevékenységét.

Az elmúlt időszakban egyre többször került szóba, hogy a következő tanévtől a diákoknak lehetőségük lesz visszajelzést készíteni a tanárok munkájáról. A terv szerint a kérdőíves értékelést névtelenül töltik majd ki a gyerekek, ezáltal segítve hozzá a pedagógusokat munkájuk hatékonyabb értékeléséhez. Ez mindenki számára előnyös lesz, ugyanis a diákokat gondolkodásra készteti, ugyanakkor a tanároknak is segítséget nyújt ahhoz, hogy javítsanak saját teljesítményükön. Ez egy olyan eszköz lesz, melyet minden entitás megkíván, hogy visszajelzést kapjon a nyújtott szolgáltatásáról. Azonban a diákok véleménye semmilyen módon nem befolyásolja majd a pedagógusok bérezését vagy bármilyen egyéb, munkához köthető tevékenységét, viszont segíthet a pedagógusoknak abban, hogy javítsanak saját teljesítményükön, vagy amennyiben nagyon jó minősítést kapnak a diákoktól, akkor segítsenek kollégáiknak.

Az ügyben előrelépés történt, hiszen a tanügyminiszérium közösségi oldalán közzétette azt a módszertant, mely alapján az értékelés a jövőben megvalósulhat. A tájékoztatás szerint rövid időn belül a miniszteri rendelet a Hivatalos Közlönyben is megjelenik majd, és attól kezdve hivatalossá is válik a diákok ezen joga. A közzétett dokumentumokból kiderül, hogy a pedagógusok tevékenységét illetően többnyire pozitív kijelentéseket tartalmazó kérdőívről van szó, amelynek keretében a diákok 16 pontban minősíthetik majd félévente tanáraik tevékenységét egy 1-től 5-ig terjedő skálán, ahol az 1-es a legrosszabb, az 5-ös pedig a legjobb. A diákoknak a következő állításokat kell kiértékelniük: A tanár érthetően elmagyarázza a tananyagot. A tanár elmagyarázza, milyen módon tudnék hatékonyabban tanulni. Az osztályban kapott feladatok érdekesek. A tanár minden gyereket bátorít, hogy részt vegyenek a tanórai feladatokban. A pedagógus ösztönzi a diákok közötti együttműködést. Motiváltnak érzem magam, hogy részt vegyek ezen tantárgy tanulásában. A tanár használja a digitális technológiákat. A tanár elmagyarázza a rá vonatkozó kiértékelési módszert. A pedagógus ösztönzi a diákok közötti versengést. A diákokat bátorítják, hogy elmondják meglátásaikat, véleményeiket. Kellemes légkör uralkodik a tanórákon. Biztonságban és kényelmesen érzem magam ezen a tanórán. A pedagógus figyelembe veszi és tiszteletben tartja a diákokat. A tananyag oktatásának ritmusa kényelmes számomra. A tanár odafigyel arra, hogy jól érezzem magam. Komoly erőfeszítést hozok otthon, hogy ezen tantárgyból jól teljesítsek. A kérdőív ugyanakkor két nyitott kérdésnek is helyet ad, melyek keretében a diák arra válaszolhat szabadon, hogy mit szeretne ennél a bizonyos tantárgynál, itt jelezheti, hogy milyen változtatásokat szeretne. A másik kérdés tekintetében pedig szabadon üzenhet a tanárának.

A kérdőív végén pedig arra kell válaszolniuk a diákoknak, hogy milyen arányban vettek részt az említett tanár óráin az adott félévben. A kérdőívet névtelenül töltik ki a gyerekek a félévek végén, osztályfőnökeik irányításával. A minősítések összesítését követően a pedagógusoknak be kell mutatniuk a következő félév elején, hogyan szeretnének változtatni tevékenységeiken.

Sógor Beáta

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Közzétették a tituláris tanári vizsgák eredményeit

Nyilvánosságra hozták szerdán a rendes (titular) tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit.
Szatmár megye

Ma van a pedagógusok véglegesítő vizsgája

A folyamat reggel 9 órakor kezdődött, a résztvevőknek négy óra állt a rendelkezésükre a vizsgafeladatok megoldására.
Belföld

Cîmpeanu: jogos a tanárok elégedetlensége, de meggyőződésem, hogy nem hagyják cserben a gyerekeket

Jogosnak tartja a pedagógusok elégedetlenségét az egységes 2017-es egységes bértörvényben rögzített fizetésemelések elmaradása miatt az oktatási miniszter.