Szatmárnémeti

A csempészek nyomában járnak

2013.04.26 - 12:18

Új csempészési módszereket dolgoztak ki a bűnözők télen, így most a rend őrei azon fáradoznak, hogy ezeket felderítsék, hogy hatékonyan tudjanak fellépni a csempészek ellen.

 

Szatmár megyében a rend őrei márciusban és áprilisban a prefektus utasítására összefogtak és jelentős erőfeszítést tettek a csempészés és az emberkereskedelem jelenségének megfékezésére. Tegnap a prefektus egy találkozót kezdeményezett, melyen minden érintett hatóság képviselője jelen volt. A beszámolókból kiderült, hogy az elmúlt két hónap során 155 127 lej összértékben foglaltak le árucikkeket. Ezek között 12 323 doboz és 27 700 szál cigaretta, 8 gépjármű, 574 liter alkohol, 200 liter gázolaj, 4580 kilogramm cukor és 570 kilogramm alma szerepelt. A hatóság képviselői összesen 45 bírságot osztottak ki 97 500 lej összértékben, ugyanakkor az államnak okozott kár értéke 68 349 lej. A hatóság munkatársai elmondták, hogy a téli időszakban visszaszorult a zöldhatáron át történő csempészés, de a jó idő beköszöntével a csempészek ismét akcióba lendültek. „Télen volt idejük új módszereket kidolgozni a csempészeknek, így most nekünk az a feladatunk, hogy felderítsük ezeket, hogy hatékonyan tudjunk fellépni a bűnözőkkel szemben” — fogalmazott a határrendészet egy képviselője. A Vám- és Adóügyi Igazgatóság (DJAOV) vezetője, Ioan Sabou arra világított rá, hogy egyre jobban terjed a kristálycukor csempészése. „Legutóbb majd' hat tonna cukrot foglaltunk le. A sofőr felmutatott egy magyarországi cég által kiállított számlát, ám az ellenőrzés során kiderült, egy nem létező cég nevében állítottak ki számlát. A cigarettacsempészet mellé a cukorcsempészet is felzárkózni látszik” — tájékoztatott Ioan Sabou.

Az üzemanyaghiány csökkenti a rend őreinek hatékonyságát

 

Eugeniu Avram kormánybiztos találkozóra hívta a Vám- és Adóügyi Igazgatóság (DJAOV), a Szatmár Megyei Határrendészet, a Pénzügyőrség, a Szatmár Megyei Csendőrség, a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség, a Szatmár Megyei Adó- és Pénzügyi Igazgatóság munkatársait és vezetőit, hogy a csempészés visszaszorítására hatékony akciótervet dolgozzanak ki. A prefektus elmondta, hogy a csempészés felderítésére különös hangsúlyt kell fordítani, hogy az államkassza gyarapodhasson. A határrendészek elmondták, hogy a téli hónapok során csökkent a zöldhatáron át folyó csempészések száma a jelentős havazás miatt, azonban a jó idő beköszöntével arra számítanak, hogy akcióba lépnek a bűnszövetkezetek. A legtöbben arra panaszkodtak, hogy a belügyminisztérium által kiutalt üzemanyag-mennyiség megkeseríti életüket, annak ellenére, hogy elegendő gépjármű áll rendelkezésükre, nem tudják azokat használni, mivel nincs mivel tankoljanak. Ez a megszorító intézkedés megítélésük szerint a bűnelkövetőknek kedvez. A petei vám főnöke, Vasile Chişluca elmondta, hogy az elmúlt hónapokban jelentős mennyiségű gyümölcsöt is lefoglaltak, melyeket fiktív magyarországi cégek által számláztak ki. „Jelenleg az üzemanyag- és bitumenszállítmányok ellenőrzésére fektetünk nagy hangsúlyt, mivel ezen szállítmányok mennyisége jelentősen megugrott az elmúlt időszakban” — fogalmazott a vámfőnök. A halmi vám főnöke, Kiss Mihály elmondta, hogy naponta 300 személygépjármű és mintegy 60-70 tehergépjármű érkezik az országba a halmi határátkelőhelyen, ezeket egyenként ellenőrzik. „Mivel a szkennerünk javítás alatt áll, minden egyes teherautót a munkatársaink vizsgálnak át. Igyekszünk a csempészek ellen hatékonyan fellépni, ezért különböző nemzetközi akciókba is bekapcsolódunk” — tájékoztatott Kiss. Eugeniu Avram arra kérte a találkozón jelen levőket, hogy működjenek együtt az ellenőrzéseik során, ezáltal növelve munkájuk hatékonyságát. „Az ortodox húsvétot megelőző időszakban, amikor jelentősen megnő a határátkelőkön a forgalom, nagyobb odafigyelést és több ellenőrző akció szervezését kérem” — zárta mondandóját a prefektus.