Belföld

A cél az oktatás digitalizálása

Fotó: pexels.com
2020.12.21 - 14:30
Monica Anisie: „2021. február 15-ig közvitára bocsátottuk A romániai oktatás digitalizálásáról szóló 2021–2027 stratégia — SMART-Edut.”

2021. február 15-ig közvitára bocsátották A romániai oktatás digitalizálásáról szóló 2021–2027 stratégia — SMART-Edut, tájékoztatott Monica Anisie tanügyminiszter sajtótájékoztató keretében. A SMART-Edu kidolgozásában több mint 1200 személy működött közre, 72 szakértő, 24 civil egyesület és 18 vállalkozás, amelyek a digitalizálás terén komoly eredményeket értek el. Nyolc közvitát is szerveztek munkacsoportok szintjén a következő 8 témakör köré strukturálva: digitális készségek diákok és hallgatók számára; élethosszig tartó digitális oktatás; a tanárok kezdeti és folyamatos képzése a digitális oktatás érdekében; digitális technológiai infrastruktúra és erőforrások; konnektivitás; nyílt oktatási források; iskolai tanterv a feltörekvő szakmák számára; kiberbiztonság, adatvédelem, online biztonság és informatikai etika. Az online közmeghallgatás során 574 javaslat érkezett a SMART-Edu stratégiához, tájékoztat a tanügyminisztérium. A stratégia két alappillére a releváns digitális kompetenciák a digitális átalakuláshoz, illetve a digitális oktatás ökoszisztémája és a nagy teljesítményű képzés.

A stratégia tervei között szerepel, hogy a hazai lakosság 90 százaléka váljon digitális írástudóvá; a 20 és 34 év közötti lakosság 82 százalékát képezzék át a feltörekvő szakmákba annak érdekében, hogy sikeresen el tudjanak helyezkedni a munkapiacon; minden hazai oktatási egység felszerelése az állandó változásokhoz igazított infrastruktúrával és technológiai erőforrásokkal. Monica Anisie kihangsúlyozta, hogy hazánkban eddig nem létezett digitális oktatási stratégia, így a közvitán szereplő dokumentum fontos országos projektté kell váljon. A stratégiát azért dolgozták ki, mert a realitás ezt követelte. „Eddig érthetetlen okokból az elmúlt években egyetlen tanügyminiszter sem foglalkozott az oktatás digitalizálásával, sőt, az elmúlt tíz évben ennek a fejezetnek 0 lej költségvetést biztosított a tanügyminisztérium. A mostani stratégiát ajánljuk szíves figyelmükbe, és várjuk építő javaslataikat. A projekt kidolgozásában még sok munka vár ránk az elkövetkező időszakban. Az oktatás digitalizálásáról szóló stratégia iskolai tantervet is tartalmaz a feltörekvő szakmák számára” — fogalmazott a tanügyminiszter, aki kihangsúlyozta, hogy a pedagógusok képesek kell legyenek a feltörekvő tanterv szerint oktatni, mely azt is feltételezi, hogy az oktatást a jelenlegi direktíváknak megfelelően koordinálják. „Erre azért van szükség, mert a jövő munkapiaca folyamatos átalakuláson megy majd át, és ezzel kell összhangba hozni az oktatást is. Egy új tanterv a kíváncsiságot, az aktuális világ iránti érdeklődést, a szenvedélyt és a gondolkodás szabadságát, a polgári szellemet kell erősítse” — fogalmazott Monica Anisie.

A digitális kompetenciák oktatását az elemi osztályokban már a következő tanévben be kívánják vezetni, míg a nyolcadik osztályosok képességvizsgája várhatóan 2024-től tartalmazza majd a digitális kompetenciák vizsgát is. Már a következő tanévtől, de még inkább 2023-tól az oktatás digitalizálásáról szóló stratégia iskolai tantervet is tartalmaz a feltörekvő szakmák számára, derül ki a közvitán levő dokumentumból.

Az érdeklődők a https://www.edu.ro/StrategiedigitalizareSMART-Edu vagy a https://www.smart.edu.ro/home/strategie honlapon olvashatják el A romániai oktatás digitalizálásáról szóló 2021–2027 stratégia — SMART-Edut, összegez a tanügyminisztérium.

Sógor Beáta
 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Megszűnik a papír alapú anyakönyvvezetés

Egy digitalizálás, amely többet hátráltat, mint amennyit előrevisz — és a polgári helyszínes esküvőknek is búcsút lehet majd mondani miatta.
Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.