Nagykároly

A cél: a látványosság és biztonságosság

2018.12.31 - 09:47

A 2019-es esztendőt Nagykárolyban is tűzijátékkal köszöntik. A kivitelezőket — a megyeközpontban is ők készítik az égi látványosságot — a szilveszteri show részleteiről kérdeztük.

Látványosnak ígérkezik a mostani nagykárolyi szilveszteri tűzijáték is. Egyöntetű döntés született az évzáró tanácsülés alkalmával arról, hogy 20 ezer lejt különít el a város erre a célra. A negyedórás látványosság alatt pálma, pünkösdi rózsa, négyzet, brokát, korona, krizantém és üstökös alakú rajzolatokat láthatunk majd. A tűzijáték-parádét amúgy a korábbi évekhez hasonlóan a katonai emlékmű mellől „lövik az égbe”.

A kivitelező ugyanaz a nagykárolyi cég, mint a korábbi években. A látvány mögötti munkáról kérdeztük őket. Megtudtuk, hogy tíz éve kezdte el a működését a vállalkozás, amely hol kisebb, hol nagyobb események alkalmával szolgáltat tűzijátékokat. Nagykárolyban ők szolgáltatták az előző években a tűzijátékot szilveszterkor. Mint fogalmaztak, biztosak abban, hogy sokan láttak már valamely tűzijátékukat vagy a Szatmárnémeti Városnapokon, vagy a Szatmár Megyei Napokon, szilveszter éjjel Szatmárnémetiben, illetve Nagykárolyban… A visszajelzések alapján egyébként rendszerint a nagykárolyi szilveszter éjféli show az egyik legsikeresebb. A kivitelezők hangoztatták, hogy egy-egy tűzijátékot, amely 10–12 perc hosszúságú, majdnem egyheti munka alapoz meg. Minden a tervezéssel kezdődik. Létezik kifejezetten egy erre a célra kifejlesztett program, amely segítségével digitálisan készíthetik el a látványtervet. A koreográfia kétféle lehet: zenével és zene nélkül. A zenei, azaz más szóval a „pyromusicalis” a legbonyolultabb, hiszen abban az esetben a zene ritmusára kell látványtervet készíteni, majd így is kell azt „ellőni”. Ebben az esetben először az aláfestő zenét kell megszerkeszteni, és erre rá kell „komponálni” digitálisan a látványtervet. Ezeknek a robbanásoknak a pontossága a másodperccel egyenlő, tehát minden egyes lövés a zene ritmusához kell simuljon. Mint megjegyezték, a tervezéshez szükséges némi ritmusérzék… Viszonylag megkönnyíti a dolgukat, hogy speciális vezérlőeszközzel dolgoznak, ami azt jelenti, hogy a megtervezett digitális tűzijátékot rá tudják tenni erre az eszközre, és az gombnyomásra képes ellőni a megfelelő rakétákat, mégpedig ugyanúgy, mint ahogy a látványterven szerepel. A koreográfia után kezdődik a fizikai munka: többórányi kötözgetés, huzalozás, vetőcsövek rendezése, effektek kiválogatása a látványterv szerint. Majd a legvégén maga a show.

Ennél a munkánál is a biztonság a legfontosabb — nyomatékosították. Úgy szokták mondani, hogy 110%-ban kell odafigyeljenek, azaz nem elég a 100%. Mindig mindent ellenőriznek egy show előtt, akár ötször-hatszor is. A közönség nyilván a maga szépségéért szereti a tűzijátékot, ellenben nekik mindez nem „játék”. Egy ilyen show-ra testileg és lelkileg is fel kell készülniük. Mint megtudtuk, ugyanolyan figyelmet igényel egy kisebb falunapi tűzijáték is, mint egy nagy városi.

A cég bármilyen tűzijátékot szolgáltat, legyen az esküvői, keresztelői, szülinapi, vagy más természetű rendezvényre szóló. Tűzijátékon kívül szolgáltat még szárazjeget (füstöt) esküvőkre. „Reméljük, aki eddig látta a tűzijátékainkat, az nem csalódott, és sikerült örömöt szereznünk neki” — nyilatkozta Kotán Csaba és Alexandru Stanciu okleveles mérnök, igazgató.

Megyeri Tamás Róbert