Szatmárnémeti

A bukottak is bejutottak a licikbe

2015.07.15 - 13:39

Leosztotta a jelentkezőket a 2015/2016-os tanév ősszel induló középiskolai osztályaiba a szaktárca. Sok középiskolába 2-es és 3-as átlaggal is bejutottak tanulók. Mivel a törvény szerint tíz osztály kötelező, ősztől ők is kilencedik osztályba fognak járni.

A felvételi idén is úgy zajlott, hogy a középiskolai helyeket számítógépes programmal osztották el a nyolcadikosok között a képességvizsgán kapott osztályzataik, tanulmányi átlaguk és a beiratkozási íven bejelölt opcióik alapján.

Idén 126 685 tanuló iratkozott be középiskolába. Ezzel a középiskolai felvételi első, nyári szakasza lezárult, a következő számítógépes elosztásra pedig 16 717 hely maradt szabadon országos viszonylatban.

Országos szinten a „legerősebb” bejutók a krajovai Fraţii Buzeşti Főgimnázium matematika–informatika osztályában voltak, itt a legutolsó bejutási átlag 9,90, a toplista második helyét szintén a krajovai líceum foglalja el, hiszen a természettudományok osztályába 9,88-nál alacsonyabb átlaggal már nem lehetett bejutni, míg a harmadik a bukaresti Sfântul Sava Főgimnázium matematika–informatika osztálya, itt a „leggyengébb” átlag 9,87 volt.

Az ötvenes toplistára nem került fel egyetlen Szatmár megyei tanintézmény sem. Az 1900-ból 1867 végzett diákot felvettek valamilyen középiskolai osztályba, harminchárom tanulónak ellenben meg kell várnia a második leosztást.

 

Eminescu-osztály a legerősebb

 

A Szatmár megyei toplista élén a szatmárnémeti Mihai Eminescu Főgimnázium áll, csakúgy, mint az előző években is. A tanintézmény kétnyelvű matematika-informatika osztályában idén a legutolsó bejutási átlag 9,63 volt, a líceum másik induló matematika–informatika osztályába pedig 9,34-gyel jutott be az utolsó diák. A harmadik „legerősebb” osztály a Nagykárolyi Elméleti Líceumban indulhat, itt a román tannyelvű matematika–informatika osztályba legkevesebb 9,10-es átlaggal lehetett bekerülni.

Ami a magyar tannyelvű osztályokat illeti, itt a Nagykárolyi Elméleti Líceum magyar matematika–informatika osztálya végzett az élen, legkevesebb 8,46 kellett a bejutáshoz, csakúgy mint a nagykárolyi középiskola természettudományok osztályába.

A szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium matematika–informatika szakán legkevesebb 5,25-ös átlag volt szükséges a bejutáshoz, természettudományok szakon pedig 7,31. A főgimnázium társadalomtudományok szakára 6,92-vel vették fel az utolsó tanulót, míg a társadalomtudományok-két tannyelvű angol, illetve német osztályokba 7,78, valamint 7,34-es átlag kellett a bejutáshoz.

A Hám János Római Katolikus Teológiai líceum humán-teológia osztályába és a Református Gimnázium teológia osztályába már megvolt a felvételi, így az ide bejutó diákokat nem a számítógép osztotta le.

 

Bukottakból középiskolások

 

A legalacsonyabb átlagokkal rendelkezők közül sokan választották a szakközépiskolákat. A szatmárnémeti Unio-Traian Vuia Műszaki Líceum mechanika szakára 2,29-es átlaggal jutott be a leggyengébb diák — ez a legalacsonyabb eredmény Szatmár megyében. Az utolsó előtti a nagykárolyi Iuliu Maniu Műszaki Líceum, az itt induló elektronika szakra 3,02-es átlaggal is bekerült egy tanuló, a szatmárnémeti George Emil Palade Élelmiszeripari Líceum környezetvédelem szakára pedig 3,23-as átlag is elég volt. Egyébként összesen tizennyolc olyan szak van, ahová 5-ös alatti átlaggal jutottak be fiatalok.

 

Vannak még helyek

 

Az első leosztás alkalmával nem sikerült minden meghirdetett középiskolai helyet betölteni: a magyar tannyelvű osztályokban még 46 helyre lehet jelentkezni. A szaktárca honlapjára — admitere.edu.ro — felkerült adatok szerint a Kölcsey Ferenc Főgimnázium matematika-informatika osztályában 7 szabad hely maradt, a Református Gimnázium matematika-informatika osztályában kilenc, a Gheorghe Dragoş Gazdasági Líceum kereskedelmi osztályába még tízen jelentkezhetnek, a George Emil Palade Élelmiszeripari Líceum élelmiszeripari osztályában 19 szabad hely van, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum természettudományok osztályában pedig egy betöltendő hely maradt.

A második számítógépes leosztást július 23­án rendezik meg, az eredményeket pedig másnap teszik közzé.

 

 

Bumbuluţ Krisztina