Külföld

A brit parlament előtt egyesek szomorúan, mások ünnepelve várják a Brexit pillanatát

2020.01.31 - 19:10

'Valós tettekkel vezessetek, ne távozzatok hazugsággal!', 'Valósítsuk meg a Brexitet!' - ilyen és ehhez hasonló feliratokat emelt a magasba az a néhány tucat ember, akik a brit parlament épülete előtt gyülekeztek csütörtök este.

A csoport tagjai közül egyesek Nagy-Britannia, mások az Európai Unió zászlaját tartották kezükben; egy uniós zászlón gyertyalángok helyettesítették a csillagokat.

A péntek éjszakát, amikor Nagy-Britannia hivatalosan kilép az Európai Unióból, egyesek összetört szívvel, mások tomboló ünnepléssel várják. A két tábor - a Brexit-pártiak és a Brexit-ellenesek - Winston Churchill impozáns szobrával szemben gyűltek össze egy utolsó, jelképes összecsapásra, a sajtó és kíváncsi turisták gyűrűjében.

Brit humorával, éles szavaival, Boris Johnson miniszterelnök kivágott arcképével, az Európai Unió zászlajába öltözött fiatalokkal szomorú karneválra emlékeztet ez az éneklő, táncoló csoport.

Egy férfi fakanállal dobol egy üres asztalon, és a 'Brexit utáni jólétet' árulja. Aki hozzászól, arra egy rongyos törölközőt próbál rátukmálni. Véleménye szerint a Brexit az eddiginél is jobban szétdarabolta az országot, 'még nagyobb katasztrófát, még több dühöt, még nagyobb káoszt' teremtve.

'Minden állításukról kiderül lassan, hogy hamis volt, mégis megvalósították, amit akartak. Most ki fognak derülni a hazugságok, és az emberek egyre dühösebbek lesznek' - mondta.

A 29 éves Rhiannon Taylor uniós zászlót tekert magára, Boris Johnson kivágott arcképéből készített plakátjának felirata: Útmutató a miniszterelnökhöz. Azt mondja: elvesztette a kormányba vetett bizalmát.

'Aggodalommal tölt el, mit fog tenni később a kormányunk. Nem csak azért ellenzem a Brexitet, mert az Európai Unió jogot biztosított nekem, hogy másik 27 országban élhessek és dolgozhassam, hanem mert bizonyos szintű védelmet is jelentett a munkajogban, a környezetvédelmi standardok terén, minden olyan kérdésben, amit a mi kormányunk fölösleges bürokráciaként értelmez. Ha ők így beszélnek a munkások alapvető jogairól, bele se akarok gondolni, mit tesznek majd, amikor ténylegesen elhagyjuk az Európai Uniót' - mondja a fiatal nő.

Hozzáteszi ugyanakkor: minden csalódottsága ellenére sem fogja elhagyni az Egyesült Királyságot.

'Nem hiszem, hogy ez jelenti Nagy-Britannia végét az Európai Unióban. Nem ezek az emberek fogják alkotni a kormányunkat az idők végezetéig, és az én nemzedékem már majdnem mindent utál ebben a kormányban. Nagy-Britanniában fogok maradni, mert ha a hozzám hasonló emberek elkezdenek elvándorolni innen, akkor a szélsőjobbosok fognak nyerni, és ők azt tennének ezzel az országgal, amit akarnak. Márpedig én szeretem a hazámat' - teszi hozzá.

A csoporton belüli összetűzések néha játékosságba fordulnak. Míg egy nő komolyan magyaráz arról, miért tartja nagyra az Európai Uniót, egy másik mellette szökdécsel, Brexit Party felirattal a hátsóján.

'Az Európai Unió sok jót tesz, és gazdasági szempontból jobb egy nagy közösséghez tartozni. Számomra az is fontos, hogy jó barátságban legyünk és működjünk együtt' - mondja a Brexit-ellenes hölgy, aki szerint az EU-ból való kilépésre adott szavazatok nagy számának az volt az oka, hogy az emberek többségének fogalma sem volt az EU működéséről, és elhitték a hazugságokat.

A Brexit-párti nő kijelenti, hogy a péntek éjszakát pezsgővel fogja megünnepelni ugyanitt, a parlament előtt.

'Azt akarom, hogy független nemzet legyünk. Ne mondja meg az Európai Unió, hogy mit tegyünk. Utáljuk az EU-t. Nyomást akart ránk gyakorolni, amíg tehette, de mi ellenszegültünk. Szereti kontroll alatt tartani az embereket, de mi már nem akarjuk ezt, függetlenek akarunk lenni. Holnap lesz életem legszebb napja' - állítja.

Nagy-Britannia hivatalosan péntekről szombatra virradóan, brüsszeli időszámítás szerint éjfélkor, londoni időszámítás szerint pénteken 23 órakor lép ki az Európai Unióból. A brit parlament mellett mindkét tábor - Brexit-pártiak és Brexit-ellenesek - tagjai gyülekeznek.

 

AGERPRES/(RO