A brazilok földbe döngették a spanyolokat

2013.07.01 - 11:48

A Konföderációs Kupa címvédői szétzilálták az Európa– és világbajnok spanyolokat, így brazil válogatott az első, amely sorozatban harmadik alkalommal hódítja el a konföderációs trofeát.

A címvédő brazil labdarúgó–válogatott nyerte meg a Konföderációs Kupát, miután a riói döntőben biztosan, 3–0-ra megverte a spanyol válogatottat.

A házigazdák már a 2. percben, Fred révén megszerezték a vezetést. Ilyen hamar korábban egyszer sem kapott gólt a Vicente del Bosque által irányított spanyol nemzeti csapat. Meg is lepte őket, nehezen ocsúdtak fel. Az első félidő derekán aztán közel kerültek az egyenlítéshez, de Pedró kapura tartó lövését David Luiz a gólvonal előtt becsúszva mentette. A másik oldalon viszont Iker Casillasnak már nem volt ilyen szerencséje, Neymar 12 méteres lövését csak szemmel tudta követni, a labda védhetetlenül vágódott a léc alá. Negyedik meccsén negyedszer volt eredményes a Barcelona friss szerzeménye az idei Konföderációs Kupán.

A Sahtar Donyeckhez szerződő Fred a döntő korai találataira szakosodhatott, mivel a második játékrész 2. percében is betalált. Ezúttal 15 méterről lőtte ki a bal alsót.

A spanyolok szépíthettek volna, azonban a csereként beállt Jesús Navas által kiharcolt tizenegyest Sergio Ramos fölébikázta. Ráadásul a 68. percben Piquét kiállította a játékvezető a gólhelyzetben kitörő Neymar buktatásáért, és ezzel a piros lappal gyakorlatilag el is dőlt a mérkőzés, a spanyolok célja ezt követően már leginkább az lehetett, hogy minél kisebb vereséggel megússzák.

Így maradt a 3–0, a világ- és Európa-bajnoki címvédő spanyol válogatott pedig 2003 óta először maradt gólképtelen két egymást követő mérkőzésén (az olaszok elleni elődöntő 0–0-val ért véget, tizenegyesekkel harcolták ki a továbbjutást a spanyolok). Azzal vigasztalódhatnak, hogy nem jártak úgy, mint elődjeik, akik az 1950-es vb-n, Rio de Janeiróban 6–1-re kaptak ki a braziloktól. Most viszont megszakadt egy hosszú veretlenségi sorozat, a spanyolok ugyanis utoljára a 2010-es vb-n kaptak ki Svájctól.

A brazilok trénere, Luiz Felipe Scolari a győzelem után szerényen nyilatkozott. Utalt arra, hogy a fináléban sikerült ugyan legyőzni a világbajnokot, de hozzátette, hogy a jövő évi vb jóval nehezebb lesz. Azt ugyanakkor örömmel könyvelte el, hogy a brazilok most már több önbizalommal rendelkezhetnek, amire égetően szükség volt. A jövő évi vb házigazdája egyébként összesen már négy sikernél tart a Konföderációs Kupában, és mostani diadalával világos üzenetet küldött a világnak: számolni kell velük a 2014-es seregszemlén.

Vicente Del Bosque a brazil csapat győzelmét teljesen megérdemeltnek nevezte. „Nincs mit magyarázkodni, a brazilok minden tekintetben jobbak voltak” – jelentette ki a szakvezető.

Bronzmeccs

A Konföderációs Kupa bronzmérkőzésén az Európa–bajnoki ezüstérmes Olaszország 2–2-es rendes játékidőt követően tizenegyespárbajban legyőzte a Copa América–győztes Uruguayt, így első érmét szerezte meg a tornák történetében. Az olaszok egyébként az elődöntőben is eljutottak a büntetőpárbajig, azonban akkor a spanyolok bizonyultak jobbnak. Vasárnap este a squadra azzurrától csak De Sciglio hagyta ki a tizenegyest, ezzel szemben a dél–amerikaiaktól Forlán, Cáceres és Gargano is hibázott. A mérkőzés krónikájához hozzátartozik még, hogy az olasz Riccardo Montolivót a 110. percben kiállította a játékvezető.

A legjobbak

A szakértők a Konföderációs Kupa legjobb játékosának egyhangú szavazással a brazil csodacsatárt, Neymart választották. A legjobb góllövőnek járó aranycipőt öt találatáért a spanyol Fernando Torres vehette át. A torna legjobb kapusává a brazil Júlio Cesart választották, míg Spanyolország a torna legszabályosabban játszó együttesének címével vigasztalódhatott.

Eredmények

Konföderációs Kupa, döntő

Brazília – Spanyolország 3–0 (helyszín: Rio de Janeiro, Maracana Stadion, 73 531 néző.; kiállítva: Piqué – 68. perc; gólszerzők: Fred 2. perc, 47., Neymar 44.).

Bronzmérkőzés

Uruguay – Olaszország 2–2 (0–1, 2–2, 2–2; gólszerzők: Cavani 58. perc, 78., illetve Astori 24., Diamanti 73.; Kiállítva: Montolivo – 110. perc) – tizenegyesekkel 2–3.

Szöveg: Nemzeti Sport

Fotó: fifa.com