A kisgazdáknak is 5,5 százalékos egészségügyi biztosítást kell fizetniük termésük eladásakor.
Az idei szárazság országszerte nagymértékben befolyásolta a termést, a napraforgó és főleg a kukorica esetében jóval gyengébb minőséget tapasztalhatunk. A Szatmár megyei kisgazdák is hasonló problémákkal küszködnek, nagy részük számára a kemény munka és a sok kiadás nem termett „gyümölcsöt”.
A román kormány a segítségnyújtás helyett még jobban megnehezíti dolgukat azzal a június elsejétől életbe lépett új törvénnyel, mely szerint a kisgazdák az eddigi 2 százalékos mezőgazdasági adó mellett 5,5 százalékos egészségügyi biztosítást is kell hogy fizessenek termésük értékesítésének esetén.
Minderre G. Katona József gencsi mezőgazdász hívta fel figyelmünket, ugyanis a napokban a nagykárolyi olajgyárban váltotta pénzre idei napraforgó- és kukoricatermését. „Aránytalannak tartom azt a tényt, hogy a kisgazdáktól is levonják az egészségügyi biztosítást. Egy hektár föld megdolgozása egy gazdálkodónak körülbelül 1700-1800 lejbe jön ki, ha beleszámoljuk a szántás, a vetés és a betakarítás költségeit, valamint a műtrágya és a gyomirtók megvásárlását. Nem beszélve arról, hogy a kisgazdák nagy többsége nyugdíjasként, betegnyugdíjasként vagy akár állami alkalmazottként már biztosított” — mutatott rá a mezőgazdász.
A nagykárolyi olajgyárban egyébként naponta (beleértve a szombatot és a vasárnapot is) 7 és 20 óra között veszik át a napraforgót (2,05 lej/kg) vagy a kukoricát (1 lej/kg), viszont csupán nagy mennyiségben. Azok, akik zsákokban tárolva kívánják eladni terméseiket, a Comcereal csanálosi úton található raktárhelyiségébe vagy a szatmárnémeti silóba (Magnoliei utca 36. szám) kell szállítsák azokat — tudtuk meg Poósz Ferenctől, az olajgyár kereskedelmi igazgatójától.
ifj. Deák Endre