Vidék

A biotermelők többsége kap támogatást

2014.11.19 - 12:25

Szatmár megyében közel hat és fél száz biomezőgazdasággal foglalkozó gazdálkodót tartanak nyilván, ezek mintegy kilencven százaléka 0,30 és 5 hektár közötti területen tevékenykedik.

 

Miután a kormány még az elmúlt héten jóváhagyta az erre vonatkozó határozatot, hivatalos is lett a biomezőgazdasággal foglalkozó személyek de minimis támogatásának mértéke, ami a növénytermesztést illeti. A támogatási kérelmeket november 7-ig azok nyújthatták be, akik 0,30 és 5 hektár, illetve 5,1 és 20 hektár közötti területeken gazdálkodnak környezetbarát technológiával. Előbbi esetben a támogatás értéke 1180 lej, a nagyobb területeknél pedig 845 lej. Ami Szatmár megyét illeti, Ioan Pop agrármérnök, a megyebeli biogazdálkodók egyesületének vezetője elmondta, összesen 644 gazdálkodót tartanak nyilván az ökorendszerben, ezeknek nagy többsége igényelte a támogatást, ugyanis mintegy 90 százalékuk 0,30 és 5 hektár közötti területen tevékenykedik. Mellettük még van egy almával kereskedő gazdaság és egy pálinkát főző vállalkozó, aki biotermelői jogosítvánnyal rendelkezik.

A nagy területű gazdaságok száma kevés, 100 hektár fölött öten termelnek gabonaféléket, emellett ott van Kolcson egy osztrák érdekeltségű cég, amely 1200 hektáron vetőmagot termeszt, amit aztán exportál is. „Szatmár megye biomezőgazdaságának legnagyobb részét a gyümölcstermesztés teszi ki, ezen belül is a szilvaültetvények Turc, Batarcs, Komorzán és Tartolc környékén, de van egy nagyobb 212 hektáros almás is” — jegyezte meg Pop. Emellett termesztenek még környezetbarát módon búzát, árpát, lucernát, lóherét, kukoricát, napraforgót, szőlőt, diót, áfonyát, Halmi környékén pedig földiepret és zöldségféléket.

„Ha továbbra is lesznek támogatások, akkor ez ösztönözni fogja az érdekelteket a biogazdálkodásra” — jegyezte meg Pop, aki a tradicionális termékek bejegyeztetésének elősegítésével is foglalkozik, jelenleg 19 Szatmár megyei terméket tartanak nyilván a 225 országosan bejegyzett között. Ugyanakkor még mintegy 20 terméknek zajlik a bejegyeztetési, engedélyeztetési procedúrája, köztük szerepelnek juhtejből készült termékek, savanyúságok, húsféleségek, pálinka, aszalt szilva, töltött káposzta és a bogdándi béles. „Az új szabályozások miatt nehéz összeállítani a dokumentációt, kétséget kizáróan bizonyítani kell, hogy valóban specifikus és egyedi az illető termék” — nyilatkozta Ioan Pop.

 

Romász János