Aggodalmát fejezte ki Carmen Dan belügyminiszter a Kék bálna nevű internetes játék népszerűsége miatt — írja az Agerpres.
Hozzátette, hogy a rendőrség által eddig vizsgált öngyilkossági ügyek egyikében sem sikerült még bizonyítani a játékkal való egyértelmű összefüggést. Dan azt ajánlja a szülőknek és pedagógusoknak, figyeljenek oda a diákok, a gyermekek viselkedésére. A tárcavezető rámutatott, az iskolai pszichológusok közelről megfigyelhetik a gyerekek viselkedését, és fontos, hogy közbelépjenek, ha változást észlelnek. Hétfőn öngyilkos lett egy Dâmbovița megyei, 11 éves tanuló, aki a rendőrség szerint osztálytársainak azt mondta, hogy részt vett a Kék Bálna nevű játékban. A rendőrség lefoglalta a gyerek telefonjait és számítógépét is.
A mobiltelefonra is letölthető applikáció lényege, hogy a résztvevők a VKontakte közösségi portálon található „halálos csoportokba” való belépéssel válhatnak játékossá, és ötven napig különböző feladatokat kell teljesíteniük. A többnyire magányos, szerelemben csalódott, esetleg túlsúlyos fiataloktól saját életükről, bánatukról csikarnak ki információkat, illetve fényképeket, aztán a mentornak vagy kalauznak nevezett „játékvezető” különböző feladatokkal látja el őket. Például el kell lopniuk valamit egy üzletből, fel kell másszanak egy magas épület tetejére, el kell szigetelődjenek a családjuktól, barátaiktól, vagy késő éjjel horrorfilmet kell nézzenek. A teljesen behálózott tinédzsereket arra is ráveszik, hogy borotvával bálnát rajzoljanak valamely testrészükre, majd manipulációk, fenyegetések révén öngyilkosságba kergetik áldozataikat. A Kék bálna elnevezésű virtuális csoportot négy évvel ezelőtt elindító, mindössze huszonegy éves Filipp Bugyejkint tavaly novemberben legalább tizenöt fiatal halálba kényszerítésének vádjával letartóztatták az orosz hatóságok. Az internetes játékot egyébként azért nevezhették el a tengeri emlősről, mert a cetek nem ritkán csoportosan úsznak a partra, ahol elpusztulnak.