A Bayern és a Barcelona az első elődöntős csapatok

2015.04.22 - 07:41

Hengerelt hazai pályán a Portugáliában becsületében megtiport Bayern München: a portói 3–1-es vereség után a bajnorok a visszavágó első negyvenöt perce után már 5–0-ra vezetettek. A másik keddi BL–meccen a Barcelona a visszavágón is legyőzte a PSG-t.

A Porto elleni parádés győzelemmel ünnepelte „kerek mérföldkövét” Pep Guardiola, aki a keddi Bajnokok Ligája negyeddöntő–visszavágón századik alkalommal irányította a Bayern Münchent.

Ami öröm volt Münchenben, az bánat Portóban: a 40. percben a portugál együttes már az ötödik gólt is megkapta az Allianz Arenában. Márpedig a portugál klub története során nemzetközi porondon ötgólos volt a legnagyobb különbségű vereség. Erősen érett tehát a negatív rekord megdöntése, hiszen volt a németeknek kapufájuk, gólszagú támadásuk bőven, a 88. percben Xabi Alonso pedig szabadrúgásból be is talált, ám előtte Jackson Martínez már megszerezte a vendégek becsületgólját (6–1). A Porto az első félidőben csak nyomozta a labdát, és amikor megtalálta – a kapujában –, abban nem volt köszönet.

Amúgy a Bayerntől nem egyedi eset, hogy már az első félidőben megsorozza ellenfelét a BL-ben, igaz, nem is mindennapos tett. A Bajnokok Ligájában öt alkalommal fordult már elő, hogy az első félidőben legalább öt gólig jutott egy gárda, ebből három a müncheniekhez fűződik. Viszont az eddigiek kivétel nélkül a csoportmeccsekre korlátozódtak, következésképpen a bajoroké az első, kieséses szakaszban bemutatott gólözön.

„Most már sokkal könnyebb szeretni játékosaimat – mosolygott Pep Guardiola. – Másként játszottunk, mint az első mérkőzésen idegenben. Harc és küzdés nélkül nem lehet sikereket elérni.”

„Hiányzott három alapemberünk, Danilo, Alex Sandro és Tello, ám mindent nem lehet ezzel megmagyarázni – szomorkodott a 6–1-re elvesztett mérkőzés után a portóiak mestere, Julen Lopetegui. – Nagyon rosszul kezdtünk most, a Bayern meg kőkeményen és veszélyesen támadott, egyénileg és csapatként is. Gratulálunk a Bayernnek. Ma gyengék voltunk, ám összességében jónak mondható mostani BL–idényünk: tizenegy mérkőzésen ez volt első és egyetlen vereségünk.”

Nem Guardioláé volt az egyedüli jubileum kedden, mert korábbi klubja, a Barcelona éppen a századik hazai BL–meccsét vívta. A siker nem maradt el. A Barca száz otthoni BL–mérkőzése közül 70-et nyert meg, és 21 döntetlen mellett mindössze kilencszer kapott ki. A 70-es szám a keddi vendég Paris Saint–Germainnél is szerepet kapott: a BEK/BL története során összesen ennyiszer léphettek már pályára. Nekik viszont nem volt okuk az ünneplésre, ugyanis Neymar duplájának köszönhetően a katalánok otthonában is kikaptak, így kettős vereséggel búcsúztak a legrangosabb európai kupasorozattól. Neymar a duplájával nemcsak eldöntötte a PSG elleni negyeddöntő visszavágóját, hanem a Barcelona ezredik gólját szerezte az európai kupaporondon. Egyébként a brazil csatár a PSG-re igencsak kihegyezte magát: szezonbeli hat BL–góljából ötöt a párizsiak ellen szerzett. Amúgy ezzel az első futballista lett, aki egy idényen belül ugyanazon ellenfélnek négy mérkőzésen is beköszönt.

Említésre méltó az is, hogy Luis Enrique kedd este ötvenedszer irányította a Barcelonát, és a 42. győzelmét aratta.

Nem mellékes, hogy a BL–érában a Barca 11-szer jutott be az elődöntőbe, amire más klubcsapat nem volt képes. A Barcelona az elmúlt 10 idényben 8-szor – utóbbi 8 kiírásból sorozatban 7-szer – volt, illetve van ott a legjobb négy között, sőt 2006-ban, 2009-ben és 2011-ben övék lett a trófea is.

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, visszavágó

Bayern München – FC Porto 6–1 (Thiago 14. perc, J. Boateng 22., Lewandowski 27., 40., Th. Müller 36., Xabi Alonso 88., illetve J. Martínez 73). Kiállítva: Iván Marcano (87. perc – Porto).

Bayern München: Neuer – Rafinha (Rode, 72. perc), J. Boateng, Badstuber, Bernat, Xabi Alonso, Lahm, Thiago (Dante, 90.), Götze (Weiser, 86.), Müller, Lewandowski.

FC Porto: Fabiano – Reyes (Pereira, 33. perc), Maicon, Marcano, Martins Indi, Casemiro, Herrera, Torres, Quaresma (Rúben Neves, 46.), Brahimi (Evandro, 67.), Martínez.

Továbbjutott: a Bayern München, 7–4-es összesítéssel.

Barcelona – Paris Saint–Germain 2–0 (Neymar 14. perc, 34.).

Barcelona: Ter Stegen – Alves, Piqué, Mascherano, Jordi Alba, Busquets (Sergi Roberto, 55. perc), Rakitic, Iniesta (Xavi, 46.), Messi, Suárez (Pedro, 75.), Neymar.

PSG: Sirigu – Van der Wiel, Marquinhos, David Luiz, Maxwell, Verratti, Cabaye (Lucas Moura, 66.), Matuidi (Rabiot, 80.), Cavani (Lavezzi, 80.), Ibrahimovic, Pastore.

Továbbjutott: a Barcelona, kettős győzelemmel, 5–1-gyel.

Fotó: facebook.com/fcbayern.en