Vidék

A bakatort népszerűsítik

2019.04.03 - 09:42

Március végén két jelentős eseményen vettek részt a szatmári szőlőtermesztők és borkészítők, a bakator szőlő- és borfajta népszerűsítse érdekében tartottak képzéseket számukra.

Szatmár megyében egyre többen foglalkoznak a bakator szőlő termesztésével, de még mindig nem ismert ez a különös szőlő- és borfajta. Annak érdekében, hogy a bakatortermesztők szakmailag fejlődjenek, és termékeik is népszerűek legyenek, március végén két rangos rendezvényen vehettek részt, hogy gazdagíthassák a tudásukat.

Március 23-án szatmári szőlőtermesztők és borászok vettek részt Diószegen a magyarországi Bakator Szövetség által rendezett előadáson, amelynek célja a bakator szőlő- és borfajta megismertetése volt. Az avasújvárosi Bakator Szőlőhegyek Egyesület kapott kétezer gyökeres bakatorhajtást, amit a Bakator Szövetség és Debrecen Város Polgármesteri Hivatala adományozott, ezeket elosztották az avasújvárosi szőlőtermesztők között. A találkozón jelen volt dr. Papp Attila, Debrecen polgármestere és Pásztor Sándor, a Bihar Megyei Tanács elnöke. Az elmúlt évben a magyarországi Bakator Szövetség megígérte, hogy támogatni fogja az avasújvárosiakat, és most történtek meg az első lépések.

A másik esemény március 28–29-én volt az avasújvárosi kultúrotthonban, ahol két előadás hangzott el a szőlészetről és a borászatról. 28-án előadást tartott dr. Rakoncás Nándor, a Debreceni Agrártudományi Egyetem adjunktusa, a kertészeti kar vezetője, aki ismertette a szőlő fejlődésének a történetét származásától napjainkig. 29-én előadást tartott dr. Kneip Antal, a tokaji Borászati Kutatóintézet mérnöke. Az előadó ismertette, milyen módszereket kell alkalmazni a borkészítésnél, a szőlőtermesztéstől kezdve egészen a bor tárolásáig. Kitért arra, hogy milyen borbetegségek a gyakoriak napjainkban, és azokat hogyan kell kezelni. Az előadásokon negyven személy vett részt Túrterebesről, Halmihegyről, Krasznabéltekről, Szatmárhegyről, Szilágysomlyóról és Avasújvárosból. Mindkét előadás tanulságos volt, a résztvevők oklevelet kaptak arról, hogy képzésben részesültek.

A bakator egy olyan szőlő- és borfajta, amit még nem ismernek eléggé — magyarázza Butka Sándor, a két rendezvény szervezője. A Bakator Egyesület nagy hangsúlyt helyez a bakator népszerűsítésére. A szatmári borászoknak az a céljuk, hogy kiépítsenek egy borturisztikai útvonalat, hogy szervezett csoportoknak lehetőséget biztosítsanak arra, hogy megismerjék a szatmári borokat.

 

Elek György