Szombaton az avasújvárosi kultúrotthonban rendezték meg az avasújvárosi Bakator Hegyközség borversenyét, amelyre negyvenkilenc szőlőtermesztő és borkészítő száznégy bormintával nevezett be.
Az avasújvárosi borverseny zárta a helyi borversenyek sorozatát, amelyen azt lehetett tapasztalni, hogy a legtöbb szőlőtermesztő és borkészítő vett részt, valamennyien olyan személyek, akik a község területén élnek és ott van szőlőjük és pincéjük.
A zsűri (Serli Csilla, Bencze Zoltán, Umhauser Valéria, Cristian Jurgestean és Serli Tünde) döntése alapján tizennyolc arany-, negyvenhat ezüst- és harminchárom bronzérmet osztottak ki. A fehérbor kategóriában kilenc arany-, huszonkét ezüst-, négy bronzérmet osztottak ki, három fehér óbor kapott aranyérmet, egy pedig ezüstöt. A vörösborok kategóriájában két arany-, tizennyolc ezüst- és hat brozérmet osztottak ki, egy óbor lett aranyérmes. Bakator kategóriában négy arany-, három ezüst-, egy bronzérmes bor, az óborok közül két ezüst- és két bronzérem volt kiosztva.
Aranyérmes borok
A fehérborok kategóriájában: Kocsis Ferenc (vegyes), Kovács Zoltán (vegyes), Kovács Károly (vegyes), Kallós Imre (vegyes), Butka Sándor (muskotály ottonel), Bartos Attila (királyleányka), Butka Sándor (vegyes), Bartos Attila (vegyes) és Ludróczki Sándor (cserszegi fűszeres).
Fehér óbor kategóriában: Pajzos Zsolt, Kovács Zoltán és Bartos K. István (valamennyien 2015-ös vegyes).
Bakator kategóriában: Bartos István, Butka Sándor, Bartos Attila és Vass Imre.
A vörösborok kategóriájában: Bartos István (vegyes) és Nagy Sándor (merlot).
Az idei borversenyt Serli Csilla értékelte. Elmondta, hogy 2016 nem volt egy jó év a szőlőtermesztők számára, de az újvárosiak igyekeztek helytállni. Sajnos több esetben tapasztalta a zsűri, hogy nemcsak olyan problémák adódtak, ami az időjárás következménye, hanem a borkészítők is követtek el hibákat, emiatt elég sok volt az oxidálódott bor, ami azzal magyarázható, hogy nem volt tiszta a hordó vagy nem volt tele. Avasújvárosban senki nem főállású borász, mindenki hobbiszinten borászkodik, éppen ezért jobban oda kell figyelni, mindig kell tanulni, hangzott a jó tanács.
Leiher Géza, a Szatmári Hegyközség Egyesület elnöke röviden vázolta, hogy miben járul hozzá az egyesület a helyi borversenyek megszervezéséhez és reményét fejezte ki, hogy hamarosan sor kerül a megyei borversenyre. Ennek megszervezéséhez támogatókra van szükség, remélhetőleg az utóbbi évekhez hasonlóan a főtámogató a Szatmár Megyei Tanács lesz.
Ludróczki Sándor, a Bakator Hegyközség nevében köszöntötte a borászokat és a vendégeket, a diplomák és a serlegek átadása után pedig mindenkit ebédre hívott, annak elfogyasztásakor lehetőség adódott arra, hogy a gazdák megkóstolják egymás borát. Nem maradt el a magyar nóta sem, a zenét Félegyházi Árpád szolgáltatta.
Elek György