Szatmárnémeti

A babahordozást népszerűsítik

2019.05.08 - 08:13

A baba testközelben való hordozása évezredek óta alkalmazott módszer, az elmúlt évtizedekben pedig a fejlett világ is újra felfedezte a hordozást és annak előnyeit. Szatmáron is népszerű.

Napjainkban virágkorát éli a babahordozás, május 6–12. között pedig az Európai Babahordozási Hét keretében a babák kötődő nevelését segítő, testközelben, erre alkalmas eszközökkel való hordozását népszerűsítik rengeteg európai országban és városban, köztük megyeszékhelyünkön is. Szatmáron már évek óta nagyon népszerű az anyukák körében a „hurcizás”: 2013-ban indult el a Babywearing Satu Mare csoport a népszerű közösségi oldalon, a Facebookon, akkor még négy anyukával, azzal a céllal, hogy segítséget nyújtsanak egymásnak a babahordozás terén, azóta pedig a folyamatosan bővülő klubnak és a babahordozó-tárház állandóan bővülő, jelképes összegért kikölcsönözhető babahordozó eszközeinek köszönhetően több száz anyuka és baba kipróbálhatta a hordozást, megtapasztalhatta annak örömeit. Bár az időjárás nem tart ezen a héten a kisgyermekesekkel, a babahordozó megyeközponti szülők, anyukák és apukák — hiszen már köztük is akadnak szép számban szívesen „hurcizók” — több találkozóval is készülnek a hordozás népszerűsítésére. Ma 11 órától például a pláza játszóházában gyűlnek össze egy kis mókára a kicsikkel, ugyanitt segítenek a babahordozással még csak ismerkedőknek tapasztalataikkal, válaszolnak a kérdéseikre, és különböző hordozóeszközöket is ki lehet próbálni, ki lehet kölcsönözni. Van a hordozó anyukáknak egy tánccsoportjuk is, amelynek találkozóját május 9-én, csütörtökön rendezik meg, péntekre és hétvégére pedig közös, hordozós szabadtéri programokkal, közös sétával készülnek, ha az idő is engedi, aminek részleteit az időjárás függvényében közlik majd az érdeklődőkkel. Eközben pedig egy kihívással teszik vidámabbá ezt az eső áztatta hetet: az Európai Babahordozási Hét minden napjának van egy témája, amely alapján fotót kell készíteni a hordozott babával, és fel kell tölteni a csoportba, a résztvevőkre pedig sorsolás vár meglepetésekkel.

Miért hordozzunk?

Azok a szülők, akik kipróbálták már a babahordozást, egyöntetűen állítják: a „hurcizás” öröm a kicsinek és hordozójának egyaránt. Amellett, hogy a szülőnek „szabad” marad a keze, így sokkal könnyebben el lehet látni a ház körüli teendőket, el lehet szaladni egy gyors vásárlásra vagy akár a postára, a piciknek megadja azt a testkontaktust, közelséget és biztonságot, amire az egészséges fejlődésükhöz szükségük van. Mivel nagyon praktikus, könnyedén kimozdulhat az anyuka a babájával, és olyan lehetőségek is megnyílnak, amelyek babakocsival nem vagy csak nehézségek árán elérhetők — ezt pedig a gyakran a járdát teljesen elálló autókkal teli, borzasztóan forgalmas megyeközponti utcákat rovó anyukáknak talán nem is kell tovább magyarázni. Az összebújás biztonsága mellett a babát a hordozóban folyamatos ingerek érik, a ringó mozgás miatt fejlődik az egyensúly-érzékelése is, és ez pozitívan hat az agy fejlődésére. Fejmagasságból látja a világot, amely sokkal érdekesebb, mint a babakocsiban a feje fölé lógatott csörgő.

Az ölelés és a testkontaktus pedig köztudottan gyógyít. Az anyai test és a baba testének hője testkontaktus esetén kiegyenlítődik, így a lázas, beteg, fogzásos időszakban ennek köszönhetően enyhe lázcsillapítás jön létre. A sírást, mely stresszel jár, hamar gyógyítja a testkontaktus során felszabaduló oxitocin. Szeparációs szorongás esetén is nagy segítség, mikor a kicsi matricaként tapadna az anyukájára, és követné minden lépését, a hordozás ugyanis gyógyítja a szorongását. 

Miben és hogyan hordozzunk?

Hordozni jó, de nem mindegy, hogy miben és hogyan tesszük. A szűk terpeszű kenguruk vagy „bugyikenguruk” nem tartoznak az egészséges babahordozók közé, mert ezekben a baba térdei támasz nélkül lógnak, ami csipőficamot is okozhat, a keskeny alátámasztás miatt ráadásul a kisfiúk esetében akár a herezúzódás veszélye is fennáll. A kenguruk általában mesterséges, merev, mű anyagokból állnak, amelyek nem követik a baba helyes fiziológiás testtartását. Ezáltal — mivel nincs pontról pontra megtámasztva a kicsi — még befelé hordozott pozícióban is terhelt állapotba kerülhet a baba. Azok a jó babahordozók, amelyek a combokat a térdhajlattól a térdhajlatig vízszintesen vagy „M” alakban támasztják meg. Éppen ezért igyekezni kell, hogy a baba számára egészséges tartást biztosító hordozóeszközt válasszunk.

Ma már rengeteg különböző eszköz létezik, amely egészséges hordozást biztosít. Az újszülötteknek a rugalmas hordozókendőt ajánlják, mert az puha, és biztonságos ölelést biztosít már az első perctől, és ha helyesen van felkötve benne a baba, akkor ortopédiailag egészséges tartást biztosít. A szövött hordozókendő és karikás kendő ellenben a legsokoldalúbb eszköz, hiszen ezt az újszülöttkortól a hordozós kor végéig használni lehet, ráadásul kötés során kell a babára „állítani, beállítani”, így pontról pontra meg lehet őt támasztani, szövéstípusának köszönhetően pedig biztonságban és helyes pozícióban tudhatjuk az apróságot. Ahogyan pedig a baba cseperedik, a rugalmas és szövött kendőkön túl egyre több eszköz használható, mint például a baby tai, a mei tai és a csatos hordozók.

Ha pedig megvan a megfelelő hurci, akkor is oda kell figyelni arra, hogy ne kifelé fordítva hordozzuk a kicsit, mert az homorításra kényszeríti a babát, ezért terhelt állapotba kerül. Ha nagyon szeret nézelődni a baba, és nem akar elöl, befelé fordítva a „hurciban” maradni, akkor az egészséges megoldás a csípőn vagy a háton hordozás, így a kicsi hozzá tud bújni hordozójához, és szélesebb a látótere, mint az elöl hordozásnál.

Számos megoldás létezik arra, hogyan lehet kényelmesen, egészségesen és biztonságosan hordozni a babát, a szatmári hordozós anyukák klubjában pedig csak egészséges babahordozókat találnak az érdeklődők. Az internetes csoportba és a találkozóikra pedig várnak minden hordozás iránt érdeklődőt, hogy kikísérletezzék, hogy a babának és mamának melyik a legjobb hordozó.