A bécsi Die Presse című lap érdekes rangsort tett közé a 2014-es esztendő legfoglalkoztatottabb zenészeiről és légnépszerűbb zeneműveiről. A felmérés során 25 000 hangversenyt, opera- és táncelőadást vettek figyelembe. Három magyar muzsikus is szerepel a világ legjobbjai között.
A bécsi Die Presse című lap érdekes rangsort tett közé a 2014-es esztendő legfoglalkoztatottabb zenészeiről és légnépszerűbb zeneműveiről. A felmérés során 25 000 hangversenyt, opera- és táncelőadást vettek figyelembe. A magyar hangszeres oktatás dicséretéről is szól a rangsor, mert három muzsikusunk szerepel a világ legjobbjai között.
Várjon Dénes 1984-ban kezdte tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. 1991-ben szerezett oklevelet. A zongoraművész korunk legjelentősebb versenyein nyert első díjat. A világjáró művész 2014-es esztendőben az ötödik legkeresettebb zongorista volt.
Várdai István gordonkaművész a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Mező László, a bécsi Zeneakadémián Reinhard Latzko tanítványaként végzett. A 2014-es esztendőben a gordonkások világrangsorán a második helyen szerepel.
Baráti Kristóf hegedűművész az elmúlt esztendőben a világ legkeresettebb hegedűművésze volt. A fiatal művész napjainkban az Egyesült Államokban turnézik és fellép a legtekintélyesebb hangversenytermeinek közönsége előtt.
A három magyar kiválóság áprilisban Budapesten együtt szerepel Beethoven Hármasversenyével (zongora, hegedű, gordonka).
A 2014-es esztendő legjei
Karmesterek: Andtis Nelsos, Jaap van Zweden, Michael Tilson Thomas, Yannick Nézet-Séguin, Gustavo Dudamel, Alan Gilbert, Sir Simon Rattle, Andrey Boreyko, Kent Nagano, Vladimir Jurowski.
Az év legtöbbet játszott operáinak sorában Mozart és Puccini művek voltak többségben az első tíz között, a népszerűségi sorrend pedig: Bohém élet (Puccini), Traviata (Verdi), Carmen (Bizet), Tosca (Puccini), Pillangókisasszony (Puccini), A varázsfuvola (Mozart), Don Giovanni (Mozart), A sevillai borbély (Rossini), Figaro házassága (Mozart), Rigoletto (Verdi).
A legfoglalkoztatottabb szimfonikus zenekarok sorában az Amerikai Egyesült Államok zenekarai több mint 50%-kal vezetnek, a sorrend pedig 2014-ben: San Francisco Symphony, New York Philharmonic, Chicago Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic, Nordwestdeutsche Philharmonie, Berlin Philharmonic, Cleveland Orchestra, Philadelphia Orchestra, London Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra.
A legtöbbet játszott zeneszerzők 2014-ben: Beethoven, Mozart, Bach J. S., Brahms, Schubert, Strauss R., Csajkovszkij, Handel, Ravel, Dvorak.
A leggyakrabban játszott zeneművek: Handel Messiás, Beethoven VII. szimfónia, Beethoven V. zongoraverseny, Csajkovszkij VI. szimfónia, Beethoven III. szimfónia, Dvorak IX. szimfónia, Richard Strauss Don Juan, szimfonikus költemény, Schubert VIII. szimfónia, Beethoven V. szimfónia, Beethoven III. zongoraverseny.
Az év legfoglalkoztatottabb zongoristáinak sorában Várjon Dénes az ötödik.
A sorrend így néz ki:
1. Yefim Bronfman
2. Yuja Wang
3. Emanuel Ax
4. Nobuyuki Tsujii
5. Várjon Dénes
6. Rudolf Buchbinder
7. Daniil Trifonov
8. Paul Lewis
9. Stephen Hough
10. Jean-Yves Thibaudet
Várdai István 1985-ben született Pécsett. 1997-ben felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem kivételes tehetségek osztályába. Diplomahangversenyén, 2009 októberében zsúfolásig megtelt a Zeneakadémia nagyterme. Az év legfoglalkoztatottabb gordonkaművészeinek kimutatásában Várdai István a második:
1. Alisa Weilerstein
2. Várdai István
3. Gautier Capuçon
4. Julian Lloyd Webber
5. Jiaxin Lloyd Webber
6. Steven Isserlis
7. Truls Mørk
8. Jean-Guihen Queyras
9. David Requiro
10. Sol Gabetta
Baráti Kristóf Budapesten született 1979-ben. A Zeneakadémián Szenthelyi Miklós és Tátrai Vilmos voltak a tanárai. 2014-ben az év legnépszerűbb hegedűművész Baráti Kristóf volt. Nézzük kik kerültek mögé:
1. Baráti Kristóf
2. Joshua Bell
3. James Ehnes
4. Leonidas Kavakos
5. Janine Jansen
6. Hilary Hahn
7. Gil Shahan
8. Christian Tetzlaff
9. Frank Pete Zimmermann
10. Renaud Capuçon
A 2014-es esztendő komolyzenei eseményeiről készült rangsorból az derül ki, hogy a magyar zeneoktatás most is világszínvonalon dolgozik.