2001. szeptember 11. úgy vonult be az emberiség történetébe, mint a nyugati civilizáció ellen elkövetett legnagyobb és legvakmerőbb terrortámadás. 9/11 — A dátum, amikor a katasztrófa történt, és 911 — a szám, ami Amerikában a segélyhívó is.
A New York-i Világkereskedelmi Központ ikertornyai kártyavárként omlottak össze, miután két eltérített Boeing 767-es repülőgép beléjük csapódott.
Ezzel egy időben egy harmadik gép Washingtonban a Pentagonnak repült, és súlyosan megrongálta az USA fegyveres erejének irányító központját.
Ugyanazon a reggelen egy negyedik gép is felszállt, ám a pennsylvaniai Sharksville közelében, 150 mérföldre Washingtontól lezuhant. Nem érte el azt a célt, ahova az eltérítők vezetni kívánták. Ez volt a United 93-as, aminek feltételezett célpontja a Fehér Ház lehetett.
A becslések szerint ezen a napon kb. háromezer ember vesztette életét. Közülük 2800-an a Világkereskedelmi Központ romjai alatt, 184-en a Pentagonnál, és 40 fő a lezuhant gépen.
A fotók, és filmfelvételek bejárták a világot. A teljes emberiség megdöbbent a hírek hallatán azon, hogy több ezer ártatlan embert öltek meg szándékosan pillanatok alatt.
Mi történt a WTC-nél?
2001. szeptember 11-én, helyi idő szerint 8.46 órakor az egyik gép nekirepült a 421 méter magas épület északi tornyának. A 95-103 emeletek között csapódott be, és a robbanástól azonnal tűz ütött ki. A dolgozók nagy része addigra már megkezdte a napi munkát. A második eltérített gép 17 perccel később a déli toronynak repült, fedélzetén 65 utassal. A lángok itt is szinte azonnal elárasztották az épületet. Körülbelül 10 ezer fős mentőcsapat érkezett azonnal a helyszínre, azonban erre a katasztrófára senki nem volt felkészülve. A hatalmas tűz megfékezéséhez nem volt elegendő és megfelelő a felszerelés. Becslések szerint a nagy mennyiségű repülőgép üzemanyag olyan hőt keltett az épületben, ami elérte a 800 Celsius fokot. Az központból sok embernek sikerült kijutnia, a tűz fölötti emeleteken tartózkodóknak azonban esélyük sem volt. A Világkereskedelmi központban bekövetkezett robbanás és az épület összeomlása olyan erejű volt, hogy szeizmikus hullámokat gerjesztett. Szerte a világon New Yorkra figyelt mindenki, amikor Washingtonban a harmadik gép elérte a Pentagont. Az épület egy része később összeomlott. A halottak és a sebesültek nagy száma ellenére körülbelül 14 ezer főt sikerült épségben kijuttatni. A baleset után egész Manhattant elborította a por és a füst. A romokat több hónapos megfeszített munka után tudták eltakarítani.
A terrortámadás az al-Káida terrorszervezet összehangolt öngyilkos merényletsorozata volt az Egyesült Államok ellen, annak kitervelőjét, Oszáma bin Ládent csaknem tíz év hajtóvadászat után amerikai katonák egy tűzharc során megölték.
Mi történt azóta?
A World Trade Center helyszínén a romok eltakarítását követően elkezdődtek az újjáépítések, 2006-ban fejezték be a 7 World Trade Center irodaépületét. A One World Trade Center magassága, a torony utolsó két elemének felhelyezését követően — az amerikai függetlenség kikiáltásának évére utalva — 1776 láb, azaz 541 méter lett. Ezzel a One World Trade Center a nyugati félteke legmagasabb épületévé vált, átvéve a vezető helyet a 442 méter magas chicagói Willis Towertól (volt Sears Tower). Az új amerikai rekorder ugyanakkor alatta marad a világrekordot 828 méterrel tartó dubaji Burdzs Kalifának. A világ legmagasabb, még épülő építészeti alkotása a szaúd-arábiai Dzsidda leendő Királyság Tornya, amely ha elkészül, egy kilométer magas lesz. A One World Trade Center építése mindazonáltal még nem fejeződött be, a becslések szerint mintegy 3 milliárd dollárból felépülő tornyot csak jövőre fogják átadni. A 104 emeletes épület 278 ezer négyzetméternyi irodát, egy kilátót, valamint üzleteket és éttermeket foglal majd magában. A korábban Szabadságtoronynak nevezett New York-i épület egyike annak a négy felhőkarcolónak, amelyek az ikertornyok helyén fognak állni.