Belföld

80%-os gáz- és áramár-emelkedés lesz télre

A gáz szaporábban drágul, mint az áram, kétszer annyiba kerül majd év végére, mint eddig / Fotó: agora.md
2021.08.31 - 15:00

Az ország Energiaügyi, Energetikai Infrastruktúra és Ásványi Erőforrások Bizottságának az elnökét, Antal Lórántot (RMDSZ) kérdeztük a már érzékelhető, de októbertől még komolyabbnak mondott energiadrágulás hátteréről. Mi az oka annak, hogy hirtelen és nagy mértékben drágul a földgáz és a villanyáram, hogy lehetett volna ezt megelőzni, és ha a megelőzés már nem sikerült, akkor hogyan lehetne megállítani?

Infláció

Antal Lóránt szerint a drágulásnak több oka is van, az első és a legfőbb a mindenkori infláció, egyrészt emiatt is drágább most, a szezon előtt mindkét alapvető energiaforrás. Várható volt, hogy valamilyen mértékben a minden évben megszokottnak számító infláció miatt drágulni fognak ezek a közüzemi termékek, de idén más faktorok is hozzájárultak a számottevő áremelkedéshez.

Fejlesztések hiánya

A másik oka a drágulásnak, hogy most van az a pont, amikor átbillent a mérleg, nagyobb lett a kereslet, mint a felhozatal, több áramot és gázt fogyaszt a lakosság és az ipar, mint a korábbi évek bármelyikében. Az energiatermelők az elmúlt harminc évben sajnos folyamatosan elodázták a fejlesztéseket, új gázlelőhelyek feltárását, hatékonyabb áramtermelési módszerek alkalmazását, nem fejlesztettek, nem újítottak olyan tempóban, mint ahogy azt kellett volna, mint ahogyan azt a lakossági és kereskedelmi igény elvárta volna. Ma lett meg, most érzékelhető ennek a sok halogatott, rosszul meghozott vagy meg sem hozott döntésnek az eredménye. A belföldi piac pár éve még el tudta látni a 6–7 ezer MWh-s országos fogyasztást, de ma már nem tudja, a földgáznak pedig eddig a húsz százaléka volt import (Gazprom), most már ilyen mértékű gázbehozatal nem elég. Jól mutatja a nem versenyképes román energiatermelés helyzetét, hogy még mindig van veszteséggel termelő szénerőműve az országnak, miközben a gazdaságosan termelő vízi erőművek kapacitása kevés, nem beszélve a naperőművekről, amelyek az össztermelésnek mindössze a 6–7 százalékát teszik ki.

Nagy felvásárlók

Antal fontosnak találta megjegyezni azt is, hogy a drágulás nem csak Romániára érvényes, a tendencia jelen van egész Európában. A mostani dráguláshoz — nemzetközi szinten beszélve — hozzájárult a Covid-járvány is, mert miután tavaly javarészt leállt a termelés, az ipari fogyasztás nagyon visszaesett, majd a megszorítások enyhülésével egyik napról a másikra visszaálltak a régi mennyiség elhasználására a nagy fogyasztók, és hirtelen keresletnövekedés következett be. A földgáz árának emelkedéséhez ezenkívül hozzájárult az is, hogy az orosz föderáció új útvonalakat keres a földgáznak, kivonná Ukrajnát a képletből, emiatt is drágábban lehet ehhez a fűtőanyaghoz hozzájutni. Aztán az is igaz, hogy a romániai gáztározók nem voltak feltöltve, nincs tartalék, nem lehet régebbi, olcsóbban beszerzett gázt beküldeni a rendszerbe, ami megint az ágazati szereplők felelőssége, és ami miatt Románia napi szinten ki van téve a piaci áringadozásoknak. Ázsia és az USA óriási földgázigénye is érzékelhető, ezek a régiók, országok tartalékolnak is, óriási tározókat kezdenek el feltölteni.

Liberalizáció

A dráguláshoz hozzájárult természetesen a piac liberalizációja is, mutatott rá Antal Lóránt, megszűnt a hatósági árszabályozás, így a szállítók, a forgalmazók és a fogyasztók teljes mértékben ki vannak téve az energetikai piac minden fluktuációjának. Az idén teljessé vált energiapiaci függetlenedés — ami a romániai energiapiac EU-s direktívának való megfeleltetése — nem volt egészen korrekt, amíg még tartott, hiszen nem a szolgáltatókat, hanem az energiatermelőket korlátozta. Most még ennyi fék sincs — Románia az utolsók között liberalizálta ezt a piaci szegmenst —, mindenki szabadon adhat, amilyen drágán csak akar, és vehet, amilyen olcsón csak tud.

Megállíthatatlan

Az árak emelkedését az energiapiacon csak úgy lehetne megállítani — visszafordítani talán már sehogy —, ha újra bevezetnék a hatósági felügyeletet, ám ez, míg tart az uniós tagság, lehetetlenség. Antal Lóránt úgy látja, év végére átlagosan számolva 80 százalékkal fog drágulni a két leginkább használatos energiahordozó: 50–60 százalékos lesz az áramár emelkedése, 100 százalékos drágulása várható a gáznak.

hirek/2021/augusztus/31/energialorant.jpg
Antal Lóránt, az ország Energiaügyi, Energetikai Infrastruktúra és Ásványi Erőforrások Bizottságának az elnöke / Fotó: Hargita Népe

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Ez egy jele a schengeni csatlakozásnak?

Románia és Bulgária is bizonyított, de a labda még mindig Ausztria térfelén pattog, hiszen nem szüntette meg a teljes jogú tagsággal kapcsolatos vétóját. Ráadásul az osztrákok vasárnap választanak.
Szatmár megye

Nem lesz áram az elektromos buszokhoz

Kereskényi szerint Szatmár megye és a falvak áramellátása nincs felkészülve a nagy igénybevételre.
Belföld

Hogy ne vezessék félre a vásárlókat

Nem szép dolog a súlycsökkentés általi drágítás!