Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) becslése szerint a világ népessége november 15-én, kedden eléri a 8 milliárd főt. E példátlan növekedés a várható élettartam fokozatos növekedésének köszönhető a közegészségügy, a táplálkozás, a személyes higiénia és az orvostudomány javulása miatt –az ENSZ szerint ez a néhány országban tartósan magas termékenységi szint eredménye is.
"Ez a mérföldkő egy lehetőség a sokszínűség és a haladás ünneplésére, miközben figyelembe véve az emberiség közös felelősségét a bolygó iránt" – hirdette az ENSZ.
A szegényekből vannak a legtöbben
A tanulmányok szerint általában a legalacsonyabb egy főre jutó jövedelemmel rendelkező országokban a legmagasabb a termékenység, ezért az idő múlásával a világ népességének növekedése egyre inkább a világ legszegényebb országaira terjedt ki, főként a Szaharától délre fekvő Afrikában. Ezekben az országokban a népesség gyors és tartós növekedése meghiúsíthatja a fenntartható fejlődési célok (SDG) elérését, amelyek továbbra is a világ legjobb útját jelentik a boldog és egészséges jövő felé.
Bár a népességnövekedés felerősíti a gazdasági fejlődés környezetre gyakorolt hatását, az egy főre jutó jövedelem növekedése a fenntarthatatlan termelési és fogyasztási minták fő mozgatórugója. Általában azokban az országokban a legmagasabb az egy főre jutó jövedelem, ahol a legmagasabb az egy főre jutó anyagi erőforrások felhasználása és a legmagasabb az üvegházhatású gázok kibocsátása, nem pedig azokban, ahol a leggyorsabban nő a népesség.
A Párizsi Megállapodásban a globális hőmérséklet-emelkedés korlátozására vonatkozó célkitűzések elérése – a fenntartható fejlesztési célok elérése mellett –, alapvetően függ a nem fenntartható termelési és fogyasztási minták csökkentésétől. Az ENSZ jelentése szerint azonban a több évtizeden át tartó lassabb népességnövekedés mérsékelhetné a környezeti károk további felhalmozódását a jelenlegi évszázad második felében.
Alig tizenöt év múlva már 9 milliárdan?
Míg a világ népességének 7 milliárdról 8 milliárd főre való növekedése a szakértők szerint 12 évbe telt, ha a dolgok változatlanul folynak tovább, körülbelül 15 évbe telik – 2037-ig –, hogy a népesség elérje a 9 milliárdot, ami annak a jele, hogy a világ népességének általános növekedési üteme lassul.
Hírszerkesztő