A megméterretésen idén is a székelyhídi Nagy Botond okleveles pálinkaítész, illetve Butka Sándor pálinkász ítélte meg a benevezett italokat.
A döntésük értelmében Pongrácz Norbert vilmoskörte pálinkájával; Szilágyi Ottó topend plusz szilva pálinkájával, Lieb Günter irsai olivér pálinkájával, valamint Fleisz Áron muskotályos törköly pálinkájával. Arany minősítést kapott – Puvák Antal OFM, Azurák Krisztián, Kind László, Hajdú Levente, Szilágyi Ottó, Poósz Richárd, Pongrácz Norbert. Természetesen volt ezüst és bronz minősítés is. A zsűri tagjai ezúttal is minden benevezett pálinkáról részletesen beszéltek, illetve minősítési lapot is adtak a nevezőknek. Az italok erényeire, és az esetleges hátrányaira is kitértek a minősítésükben. Mint el is hangzott, pont ez a zsűrizés lényege: odafigyelni a nevezett italokra, hogy azokat legközelebb még gondosabb odafigyeléssel még jobbá lehessen tenni. Amúgy a szép számban nevezett italok közül mindahány elérte a minősíthető kategóriát, azaz egyet sem kellett kizárni, mind legalább a bronz minősítést kiérdemelte.
Csizmár Antal Tamás alpolgármester köszöntötte a péntek este a kultúrotthonban összegyűlt pálinkabarátokat. Ő köszöntötte az ítészeket is, illetve a Partiumi Falugazdász Hálózat részéről érkező Kiss Attila falugazdászt — a hálózat különdíját ezúttal Azurák Krisztián birsalmapálinkája kapta azt meg.
Az értékelés rendjén nyomatékosították, hogy több szempontot vettek figyelembe. Az egyik ilyen volt a tisztaság – hibátlan-e, avagy hibás. Utóbbi esetben a hiba nagyságát vették számításba. Mindebben legtöbb öt pontot kaphatott egy-egy pálinka. A nevezett italok karakterét is figyelembe vették – szintén 1-től 5-ig terjedő skálához igazítva. Az élénkséget, a frissességet, az intenzitást és a fajtajelleget az illatban, illetőleg az ízben minősítették. A szájérzet volt a következő szempont – a fajtajelleg, a testesség, az íztartósság, a lecsengés stb. viszonylatában 1-től 5-ig osztályozták az adott italt. A harmónia és a tartósság volt az utolsó szempont. Ekkor a kóstolás utáni összhatást értékelték. 0 és 13 pont között az adott minta nem kapott minősítést; amennyiben 14 vagy 15 pontra osztályozták, akkor bronzminősítésnek örülhetett az előállító; 16 vagy 17 esetében ezüstnek; illetőleg 18, 19 és 20 pont esetében aranynak.
Sok sikert minden pálinkaelőállító-művésznek. Jó egészséget a kaplonyi pálinkatisztelőknek!
Hírszerkesztő