Tegnap népes közönség előtt nyílt meg az I. Nagykárolyi Nemzetközi Alkotótáborban készült képeket bemutató kiállítás. Átadták az okleveleket is, és kiderült: lesz folytatása a tábornak.
Nagykárolyiak és távolabbról, külön ez alkalomra érkezett vendégek előtt került sor az I. Nagykárolyi Nemzetközi Alkotótáborban részt vett művészek kiállításának megnyitójára. Termékeny hét méltó lezárása volt a megnyitó: 67 alkotás került ki a táborban részt vett tíz — Románia mellett még öt országból jött — festő és grafikus keze alól, melyek zöme Nagykároly jellegzetes épületeit, utcáit jeleníti meg, sajátos látásmódban, egyéni kifejezési eszközökkel.
A most kiállított képek közül húsz a város tulajdonában marad, s ha minden jól megy, és a továbbiakban folytatódik ez a kezdeményezés, a jövőben még sok értékes kép gazdagíthatja Nagykároly város kulturális örökségét.
A tárlaton a nyitóbeszédeket Bogdan Georgescu, a Kulturális-, Sport- és Turisztikai Igazgatóság vezetője, valamint házigazdaként Kovács Jenő polgármester mondták el. Mindketten köszönetüket fejezték ki Stefan Gnandt ötletgazdának, kezdeményezőnek, a tábor művészeti vezetőjének a szervezésért és az egy hét alatt kifejtett munkáért. A polgármester arra is kitért köszöntőjében, hogy reméli, a jövőben visszatérő ismerősként üdvözölheti majd a jelen lévő művészek többségét, illetve új alkotókat is megismerhet a nagykárolyi közönség. Arról is beszélt Kovács, hogy a jelenleg épülő Kulturális Központ olyan lehetőséget kínál majd az alkotóművészek számára, amellyel érdemes lesz élni. Mint mondta, tervei között szerepel egy ifjúsági tábor létrehozása is.
Ezután Madarassy György Tamás nyíregyházi művész szólt a jelenlévőkhöz. Elmondta, hogy a festészet a művészet azon ága, amely úgy láttatja a világot, ahogyan más művészet eszközeivel nem lenne lehetséges. „Zene nélkül lehet élni, de nem érdemes. Festészet nélkül is lehet, de nem érdemes” — mondta. „A városban szerzett impressziókat a művész műtermében alkotássá, kis szerencsével műalkotássá teszi. Válság idején nem sok helyen áldoznak a művészetre, ipari parkokat hamarabb létesítenek, mint művészeti parkokat. Szerencsére mi itt Nagykárolyban egy igazi művészeti parkot találtunk” — tette hozzá a festőművész.
Oklevelek átadása
A köszöntőket követően Szűcs József zenetanár, művészeti szakreferens tanítványai, Altfater Andrea és Uifalusi Nicolae egy-egy dallal kedveskedett a közönségnek, majd az oklevelek átadása következett. Stefan Gnandt először részvételi oklevelet adott át minden alkotónak, majd Miroslav Capovcak szlovákiai festőművész átvette Nagykároly Város Díját, míg Maja Erdeljanin szerbiai festőművész Nívó-díjban részesült. (Igaz, ez utóbbi díjat csak jelképesen tudták átnyújtani, mivel a művésznőnek vasárnap délelőtt haza kellett utaznia.)
A kiállítás két hétig látogatható, a Károly-kastély nyitvatartási rendjének megfelelő időszakban. A Nagykároly városának tulajdonában maradó képek kivételével a többi alkotást megvásárolhatják az érdeklődők.
Tőtős Tímea