Nagykároly

65 éves lenne Fátyol Rudolf — emlékszobát avattak Nagykárolyban

Emlékszobával tisztelegnek Nagykároly díszpolgára előtt (Fotó: A szerző felvétele)
2022.05.03 - 16:30
Telt házas kamarakoncerttel és emlékszoba-avatással emlékeztek szülővárosában Fátyol Rudolf hegedűművészre születésének 65. évfordulóján. Jó barát és kitűnő kultúraszervező volt, hangzott el a méltatások során, és zenésztársai mind a mai napig érzik hiányát.

„Örülök, hogy ilyen sokan összegyűltünk ma itt, a kastélyban. Annak is örülök, hogy többen vagyunk itt jelen olyanok, akik elmondhatják magukról, hogy nemcsak ismerték, de barátai is voltak Fátyol Rudinak” — fogalmazott az eseményen elhangzott üdvözlőbeszédében Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere. A városvezető szerint közös nagy álmuk volt a Nagykároly díszpolgári címét is viselő Fátyollal egy igazi, nagyszabású nyári zenei fesztivál szervezése a városban, de sajnos a művész nélkül ez a terv már nem tud megvalósulni.
A vasárnap esti rendezvény több felszólalója dr. Fátyol Rudolf kultúraszervezői, intézménymenedzseri munkáját is méltatta. Mint elhangzott, olyan vezető volt, aki nagyfokú felelősséget érzett a munkatársai iránt, odafigyelt alkalmazottai sorsának alakulására.

A rendezvényt kamarakoncert színesítette. Az egyik fellépő dr. habil. Duffek Mihály egyetemi tanár, zongoraművész volt, aki évtizedekig együtt koncertezett Fátyollal. „Sajnos félembernek érzem magam, hiszen ma a koncertzongora mellől hiányzik egy szék, egy kottatartó és a székről egy személy, akivel sok-sok éven keresztül kiegészítettük egymást. Eddigi aktív pályám jelentős hányadát vele töltöttem, barátokká lettünk. Rengeteg jóindulatú, építő jellegű kritikával és jótanáccsal segített engem. Ma viszont egyedül játszom, hiszen ő már nem lehet itt” — vallott a művészhez fűződő viszonyáról a debreceni zeneprofesszor.

A vasárnap esti kamarakoncerten játszott még Vlad Răceu hegedűn, Demény Balázs zongorán, illetve az egybegyűltek hallhatták a művész csodálatos hangú lányát, Fátyol Lujza szopránénekest is. A koncertműsoron Mozart-, Beethoven-, Schumann-, Verdi-, Puccini- és R. Strauss-művekből hangzottak el részletek. A hangversenyt megelőzően Visnyai Csaba karnagy, a nagykárolyi Kalazanci Szent József-templom egykori kántora foglalta össze a művész életét, és emlékezett vissza a városban adott koncertjeire. „Az a zongora, amelyen ezen az estén is játszanak a fellépő művészek, az ő jóvoltából szólalhat meg a kastély nagytermében, ugyanis a szatmári filharmónia egykori koncertzongorája az ő közbenjárásával került előbb a városháza dísztermébe, majd ide” — elevenítette fel a hangszer történetét Visnyai.

A koncertet követően a jelenlévők a kastély lovagterméből az egyik emeleti kiállítóhelyiségbe fáradtak, ahol megtekinthették a művész emlékére berendezett állandó kiállítást. Többek között a világ számos pontjáról származó koncertplakátok, a művész egyik hegedűje, fellépőruhája, fotók és számos személyes tárgy kapott helyet a tárlaton.
A nemzetközileg ismert és elismert művészre Szatmárnémetiben csütörtökön 18:30-tól emlékeznek a filharmónia koncerttermében. A hangversenyt megelőzően emléktáblát lepleznek majd le az épület előcsarnokában a világszerte több mint ötszáz koncertet adó Fátyol Rudolf egykori igazgató tiszteletére.

Végh Balázs