Szatmárnémeti

640 tagja van az orvosi kamarának

2013.03.22 - 10:13

A Szatmár Megyei Orvosi Kamarához tavaly 30-an csatlakoztak, ezzel a tagok száma elérte a 640-et. Közülük 536 fizette ki tagsági díját.

 

A Szatmár Megyei Orvosi Kamara elnöke, dr. Călin Bumbuluţ a tegnap megtartott gyűlésen elmondta, az elmúlt esztendőben 640 bejegyzett tagot tartottak nyilván a kamarában, ám ezek közül mindössze 536 fizette be a tagsági díját. A regisztrált tagok közül 7 inaktív, 22 rezidens, 15 pedig kivándorolt. „A többi tag sorsáról, akik nem fizetik a tagsági díjat, a következőkben kell döntenünk, de először mindenképp beazonosítjuk őket. Azt ki kell hangsúlyozni, hogy azok a tagok, akik több mint hat hónapon át nem fizették ki a tagsági díjukat, és azt az írásos felszólítást követően sem teszik meg, elveszítik tagságukat, s ezáltal felfüggesztik a jogukat a szakma gyakorlására. Az elmúlt évben ugyanakkor 30 új tagot jegyeztek be a kamarába, és 20 esetben kérvényezték orvosi rendelők működési engedélyének jóváhagyását. Az elnök kihangsúlyozta, hogy a Szatmár Megyei Orvosi Kamara által szerkesztett szakmai újság, a Conexiuni Medicale országos és nemzetközi szinten is elismert a szakma körében. A szakkiadványnak nyolc év alatt 2120 oldala jelent meg, amelyeken 711 szerző 283 cikkét olvashatták az orvosok.

A statisztikai adatok bemutatását követően dr. Călin Bumbuluţ röviden vázolta, hogy hazánkban 2008-ban egy személy egészségügyi ellátására 473 dollárt költöttek, melynek egyharmadát gyógyszerekre fordították. Az európai adatok összehasonlításakor kiderül, hogy Romániában 15,5-ször kevesebbet költenek az egészségügyre, míg 8,6-szor kevesebbet a gyógyszerekre, mint az EU-s átlag. Ahhoz, hogy hazánk fel tudjon zárkózni az európai átlaghoz az egészségügyre fordított pénzösszeg tekintetében, az ország bruttó nemzeti össztermékének 50 százalékát erre kellene fordítani, mely gyakorlatilag nem kivitelezhető. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tavalyi költségvetésének 41-42 százalékát a kórházakra, 20 százalékát gyógyszerekre, 6,8 százalékát a családorvosi hálózat támogatására fordította, míg 13,4 százalékát egyéb kiadásokra fordította. Dr. Călin Bumbuluţ abbeli reményének adott hangot, hogy az egészségügyi rendszerben megoldódnak a gondok.