Továbbra is döntögeti negatív rekordjait Szatmár megye: a hátunk mögött hagyott héten összesen 1269 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak (majd' 600 esettel többet, mint az előző héten), és 352-en gyógyultak meg — a megye fertőzöttségi szintje pedig vasárnap meghaladta a 4 ezreléket. Ez egyben azt is jelenti, hogy a régióban már nem bennünket érint a legkevésbé a járvány, hanem átléptünk az úgynevezett középmezőnybe (Máramaros: 3,55 ezrelék, Beszterce-Naszód: 4,32 ezrelék, Bihar: 5,77 ezrelék, Szilágyság: 5,88 ezrelék, Kolozs megye: 7,56 ezrelék), még ha az összes esetet nézve továbbra is Szatmárban a legalacsonyabb a mutató.
Szatmár megyében november 15-én már 3833 igazoltan koronavírus-fertőzöttet tartottak nyilván hivatalosan — azaz a hétvégén minden eddiginél több, 414 új esetet regisztráltak, az újratesztelt betegek közül pedig — szintén rekordként — 96-nak lett ismét pozitív a teszteredménye. De nemcsak a megbetegedettek, hanem a gyógyultak száma is tovább emelkedett, elérve az 1900-at, ami azt is jelenti, hogy az előző összesítéshez viszonyítva további 75 páciensnek sikerült legyőznie a kórt — ugyanakkor sajnos a halálos áldozatok száma is emelkedett (50-re): az 58 és 76 év közötti egy nő és két férfi páciens a Nagykárolyi Városi Kórház, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház és az Avasfelsőfalui Városi Kórház intenzív terápiás osztályán vesztette életét a koronavírus-fertőzés szövődményei következtében. Az elhunytak egyike sajnos ismét egy kiváló egészségügyi szakember, a megyei mentőszolgálat szakszervezeti vezetője, Adrian Andreca, akinek életét kollégái minden erőfeszítésük ellenére sem tudták megmenteni, mert a „SARS-CoV-2 vírus ismét megmutatta, hogy erősebb, mint mi” — fogalmaznak.
Házi elkülönítésben 1332-en vannak, az elvégzett tesztek száma pedig 39 913-ra emelkedett, azaz az előző összesítés óta 594 mintát elemeztek, amelyeknek a 86%-a lett pozitív.
Bezáratták a Károlyi úti éttermet
November 9-én léptek életbe azok az intézkedések, amelyekkel nem csak újabb szigorításokat vezettek be, de módosították a vendéglátóipari egységek teraszainak meghatározását is, azaz a dohányzásellenes törvényt véve alapul zárt térnek minősítenek minden olyan teraszt, amely fedett és legalább két oldalról zárt (akár csak átlátszó, vastag műanyag „függönnyel” is), és ezen újsütetű zárt tereknek is fel kell(ene) függeszteni a működését. De persze mindig vannak, akik szeretik kijátszani a törvényt, s míg a többi szatmárnémeti vendéglős lenyelte a keserű pirulát, és bezárta téliesített teraszát, addig a Károlyi úton, a Burgya sarok közelében lévő étterem tulajdonosai úgy gondolták: ők nem vonatkoztatják magukra az előírásokat, merthogy a télikert jellegű terasz teteje nyitható, s ki is nyitották — igaz, a hideg elleni védekezésül vastag függönyt aggattak fel. Az ellenőrzést végző hatóság szerint viszont ez a függöny útját állta a friss levegő keringésének, és pár napra ideiglenesen bezáratták az éttermet, illetve szabályszegési bírságot is kiróttak — annak ellenére, hogy a tulajdonos a csendőrségtől kezdve a prefektusi hivatalon, ügyvédeken, építészmérnökökön át minden létező hivatalt felsorolt, akikkel állítólag konzultált, s akik megerősítették, hogy zárt terasza működhet.
Szabó Kinga Mária