Szatmárnémeti

' 56-ra emlékeztek Szatmárnémetiben

Az ünnepség végén az egyházközség ifjainak műsora színesítette az megemlékezést (Fotók: a szerző felvételei)
2022.10.23 - 17:21
Teltházas megemlékezésnek adott otthont a Németi-templom az ‘56-os forradalom tiszteletére – az igehirdetés mellett történelmi visszatekintés és verses-zenés előadás gazdagította a rendezvényt.


Ünnepi megemlékezést tartottak Szatmárnémetiben vasárnap délelőtt a Németi-templomban, ahol az 1956-as forradalom és szabadságharcról emlékeztek meg az egybegyűltek.
A ködös, szomorkás idő ellenére igencsak szép számban gyűltek össze a vasárnapi istentiszteletre: a szépkorúak mellett fiatalok, családok, sőt a város egyes elöljárói is megtisztelték jelenlétükkel a főhajtást.

hirek/2022/oktober/nemeti56-6.jpeg

Az istentisztelet keretében Nagy Dávid ötödéves teológiai hallgató hirdette az igét. Figyelembe véve az ünnepi alkalmat a jövendőbeli tiszteletes oly módon választott igeverset, hogy az kapcsolódjon a szabadságharchoz. Prédikációja során főleg a szabadság fogalmát és értékét méltatta, összehasonlítva a bibliai történeteket a XXI. századi emberek életével. “A szabadságnak az értéke mindig az azért vállalt áldozathozatal súlyában mérhető “ – hangsúlyozta. Hozzátette azt is, hogy bár a XXI. század embere szereti az ingyen kapott dolgokat, abszurd olyan szabadságról beszélni, amely nem a mi érdemünkön alapszik. Mint rámutatott, Krisztus az élete árán vásárolta meg szabadságunkat és ebben a megszabadított állapotban nem egyszerű megmaradni. Zárásképpen hozzátette azt is, hogy a Fennvaló számára végül is nem a törvények – a mózesi törvényeké – szigorú követése, csupán a szeretet által munkálkodó hit számít.

hirek/2022/oktober/nemeti56-5.jpeg

Az igehirdetést követően Kiss József lelkipásztor köszöntötte a gyülekezetet, majd a hirdetések és megemlékezések ismertetése után Sütő Zsoltnak, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanárának adta át a szót.
“Napra pontosan 66 évvel ezelőtt, 1956. október 23-án vette kezdetét a magyarországi szovjet-ellenes forradalom, amely egyenesen a szabadságharcba csapott át.” – fogalmazott az előadó. Már az első mondatnál érezni lehetett, hogy a gyülekezet igazi időutazásnak lesz tanúja, ami a visszatekintés során be is igazolódott, hiszen a kölcseys tanár a forradalom minden fontos pillanatát ismetette a gyülekezettel, kezdve a forradalmat kiváltó legfontosabb tényezőkkel, egészen a legfontosabb szereplőkig, a 16 pontig, sőt a tettek következményei is feltárultak az előadás alatt. Elhangzottak azok a nevek és helyszínek is, amelyek egy életre beírták magukat a magyarság történelmébe, de felsorolódtak olyan óriási számok is, amelyek hol az elhunyt, hol a megbüntetett emberek számát jelentették. Mindezek mellett szó volt az forradalom erdélyi vonatkozásáról is, ami által a gyülekezet még inkább közelebbinek érezhette a 66 évvel ezelőtti eseményeket.

hirek/2022/oktober/nemeti56-4.jpeg

A részletes történelmi ismertető után az egyházközség ifjúsága verses-zenés emlékműsora repítette vissza a jelenbe a híveket, amely során zongora és fuvola csendült fel, illetve szavalat örvendeztette meg a gyülekezetet, ráadásul az ifjúság kórusként is megmutatta magát az egybegyűlteknek – mindezt a forradalom témájára alakítva –. majd az ünnepség a Himnusz közös eléneklésével ért véget.

Szabó Beatrix

hirek/2022/oktober/nemeti56-3.jpeg