Szatmárnémeti

'56-os forradalmárok tartottak történelemórát az iskolákban

2018.10.24 - 11:45

A Szatmári Híd Egyesület háromnapos, '56-hoz kötődő programjának részeként rendhagyó történelemórákat tartottak két szatmárnémeti és egy nagybányai iskolában. A programok társszervezője az intézmények mellett a nagybányai Turul-Sas Hagyományőrző Egyesület volt.

Hétfőn a Szatmárnémeti Református Gimnáziumban és az Aurel Popp Művészeti Líceumban, kedden pedig a nagybányai Németh László Elméleti Líceumban tartottak előadást több száz diák előtt az '56-os forradalom emlékműsoraira Szatmárnémetibe érkezett forradalmárok, tájékoztatta lapunkat Krakkó Rudolf, az eseménysorozatot szervező Szatmári Híd Egyesület elnöke.

A református gimnáziumban Póti Eduárd iskolaigazgató köszöntötte a meghívottakat, aki elmondta, hogy gimnáziumuk egyik osztálya minden évben színdarabbal eleveníti fel az iskola többi diákjai számára 1956 eseményeit, és kifejezte abbeli örömét, hogy civil kezdeményezés révén 1956 élő tanúi, az események átélői is eljöttek idén hozzájuk, mert náluknál hitelesebben egyetlen történész sem tudná bemutatni a szabadságharc eseményeit. „Én arra buzdítottam a diákságot, hogy vigyék haza a mindennapjaikban azt a kapott lelki és szellemi táplálékot, amit az eléjük állt élő hősök hoztak nekik, és adják tovább diáktársaiknak és szüleiknek a szabadságharc eszmeiségét, hiszen naponta szükségünk van az '56-osoktól kapott hitre és bátorításra annak érdekében, hogy meg tudjunk maradni magyarként a szülőföldünkön” — jelentette ki Póti.

A gimnázium diáktanácsa értékes emlékplakettet kapott, amiért olyan nagy létszámban tették tiszteletüket a szabadságharcos hősök előtt. A művészeti líceum dugig telt dísztermében Sütő Zsolt történelemtanár köszöntötte a meghívottakat az iskola nevében, aki különösen fontosnak tartotta, hogy a szabadságharc résztvevőinek beszámolója által értékes történelmi tudást tudnak biztosítani a diákjaiknak.

Különösen megható pillanata volt az ebben az iskolában zajlott eseménynek, amikor két diáklány eljátszotta az '56-os forradalom himnuszaként ismert Egmont-nyitányt, és a fegyveres harcokban is edzett, hosszú politikai börtönéveket megélt Varga János könnyeivel küzdve köszönte meg a két lánynak, hogy minden évben megörvendeztetik őt az '56-osok zenéjével. Vajas Gréta és Suhárt Evelin emlékplaketteket, könyvjutalmakat és az elmúlt években készített közös, berámázott fotókat kaptak a pesti sráctól, Varga Jánostól, aki így ismerte el, hogy a két fiatal tehetség ilyen csodálatos átéléssel és ilyen magas színvonalon adja elő minden évben az 1956-os forradalom és szabadságharc dalát.

Nagybányán Nagy-Jenei Zoltán történelemtanár szervezésében jött létre a találkozó a forradalmárokkal a Németh László Líceumban, amelynek dísztermében Nagy-Jenei Erika tanárnő köszöntötte a rendhagyó történelemóra kezdetén a meghívottakat.

Mindkét szatmárnémeti iskola és a nagybányai intézmény is értékes, 1956-ról szóló könyveket kapott ajándékba, amelyek közül kiemelendő a Corvin-köz parancsnokának, Pongrátz Gergelynek a könyve, illetve Varga János saját könyve az átélt eseményekről, akárcsak a debreceni forradalmár, vitéz Lánczy Lajos által hozott, a debreceni eseményekről szóló könyvek is. Mindhárom iskolában véget nem érő kérdéssorozat hangzott el a diákság részéről a forradalommal kapcsolatban, amelyekre a pesti srácok örömmel válaszoltak.

Princz Csaba