Szatmárnémeti

54 családorvosi rendelőben oltanak

2021.05.21 - 10:22

Az egészségügyi alapellátási rendszert is bevonták a koronavírus elleni oltáskampányba: 54 családorvosi rendelő kötött szerződést a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral, amelyekben a Johnson & Johnson amerikai vállalat által kifejlesztett, egydózisú vakcinával immunizálnak. Azok, akiknek a háziorvosa nem kötött szerződést erre a szolgáltatásra, beadathatják a védőoltást egy másik háziorvosnál. Sőt, az immunizálást a biztosítotti státusától függetlenül bárki kérheti, azok is, akiknek nincs érvényes egészségbiztosításuk, és nincsenek feliratkozva egy családorvos listájára sem.
A megkötött szerződés értelmében a háziorvosok tájékoztatják, időpontot adnak, majd beoltják az oltást igénylő, illetve arra jogosult pácienseiket, illetve figyelemmel követik és jelentik az esetleges oltási mellékhatásokat.
Az oltáskampányban részt vevő háziorvosi rendelők listája elérhető az egészségbiztosító pénztár honlapján, a következő linken: https://bit.ly/3fvpC4A. Ez alapján Szatárnémetiben 21 családorvosi rendelőben kérhetik a vakcinát a lakosok, ugyanakkor Nagykárolyban, Tasnádon, Szamosborhídon, Turcon, Patóházán, Lázáriban, Halmiban, Csomaközön, Szaniszlón, Szamosdobon, Középhomoródon, Avasújfaluban, Kökényesden, Nagytarnán, Szilágypérben, Felsőberekszón, Avasújvárosban, Börvelyben, Kaplonyban, Bogdándon, Piskolton, Hadadon, Krasznaterebesen, Remetemezőn, Batarcson, Avasfelsőfaluban és Vetésben is igényelhetik a lakosok a családorvosoknál az oltást.

85 százalékban hatékony

A Johnson & Johnson csoportba tartozó Janssen Pharmaceutica-Cilag NV gyógyszeripari vállalat által kifejlesztett oltóanyag arra a technológiai platformra támaszkodik, amelyet már használtak a gyógyszergyár nemrégiben jóváhagyott, ebola elleni oltóanyagának, valamint a Zika-, az RSV- és a HIV-vírus elleni vakcinák kifejlesztéséhez és gyártásához.
Az oltóanyagban ártalmatlanított adenovírussal juttatják be a koronavírusra jellemző tüskefehérjét a szervezetbe. Az immunrendszer ezt követően idegen anyagként kezeli ezt a fehérjét, és természetes védekezésként antitesteket és a fehérvérsejtek csoportjához tartozó T-sejteket termel ellene. A vakcinában található adenovírus nem képes szaporodni, és nem okoz betegséget. Az oltóanyag nem igényel mélyhűtést, egyszerű hűtőszekrényben tárolható — ezért is alkalmazható zökkenőmentesen a családorvosi rendelőkben is.
A vakcina nagy előnye a lakosság számára, hogy csak egy dózisban kell beadni a karba, míg a Pfizer és a Moderna által előállított vakcinák két dózisban kerülnek beadásra néhány hét különbséggel.
A védőoltás 66 százalékos hatékonysággal bír a fertőzés közepesen súlyos vagy súlyos lefolyásával szemben, és 85 százalékos hatékonysággal rendelkezik a legsúlyosabb fertőzések kialakulásával szemben, egyetlen dózis beadását követően.
A gyártó szerint bizonyos mértékű védettség már 14 nappal a védőoltás beadását követően elkezd kialakulni a fertőzéssel szemben, a teljes védettség kialakulását pedig 28 nappal az oltás beadását követően észlelték. Ez a védettség az idő előrehaladtával azonban még erőteljesebb lehet, mivel azon betegek köréből, akik már legalább 49 napja megkapták a védőoltást, nem számoltak be COVID-19 esetekről.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Ennyi lesz holnap a nyugdíja a mai minimálbéreseknek

Megnézheti majd magát az, aki a legkisebb bér után fizeti az állami nyugdíjkasszát.
Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Szatmárnémeti

Online is kérhető az EU-s egészségügyi kártya

Nem muszáj személyesen, interneten keresztül is kérvényezhető a kék kártya.