Szatmár megye

52 embert akartak „kicsempészni” az országból

2023.03.23 - 12:15
Megint — ahogy időszakosan szokott is — fellendült a Szatmár megyei zöldhatárok forgalma. Ami újdonság, hogy a „csempészáru” mindegyike törvényese úton, hivatalos munkavállalási szerződéssel érkezett Romániába — s felvetődik a kérdés: már eleve a továbbutazás gondolatával igényelték otthon a munkavállalásit, vagy az embercsempészek „fedezték fel” ezt az eddig általuk még ki nem használt pénzszerzési lehetőséget s toboroznak közülük, vagy olyan rosszak a romániai munka- és szálláskörülmények, hogy a dolgozók inkább a továbbszökést vállalják.

Igencsak fellendült a Szatmár megyei zöldhatárok forgalma ezekben a napokban — bár nem vagyunk a klasszikus és állandó forgalmat lebonyolító embercsempész-útvonal, jó ideje felkerültünk már a térképre, mintegy B-tervként, tartalékopcióként. Főleg olyankor, amikor a szerb-román-magyar hármas határ térségében, Temesvár környékén „forró a talaj” és valamiért nehezebb átcsempészni az élő „árut” a schengeni övezetbe —  s vannak bizonyos időszakok, amikor naponta-kétnaponta buknak le kisebb vagy igencsak nagy létszámú migránscsoportok a szatmári zöldhatáron. 
Úgy tűnik, most is ilyen időszakot élünk, hiszen kedden hajnalban két ukrajnai lélekkufárt és nyolc fős szállítmányukat tartóztatták fel Börvely közelében a határrendészek, szerdán hajnalban pedig egy kimondottan nagytételes szállítmányra bukkantak.

hirek/2023/marcius/m-2.jpg

A határrendészet járőregysége hajnali 1 óra körül a petei határátkelő közvetlen közelében vette észre azt a két, romániai rendszámú haszonjárművet, amelyek gyanúsan félrehúzva álltak — az első jármű 29 éves, Argeş megyei sofőrje és 18 éves kísérője azt mondta, hogy Lengyelországba szállítanak árut, ám a rakteret kinyitva a határrendészek abba bezsúfolva 30 embert találtak. A második jármű 20 éves, szintén Argeş megyei sofőrje is azt mondta az ellenőrző szerveknek, hogy Lengyelországba szállít árut, sőt, még egy fuvarlevelet is bemutatott — a kocsi rakterében viszont 22 embert találtak. 
Az ellenőrzések nyomán kiderült, hogy a 19 – 48 év közötti emberek közül 51-en bangladesi állampolgárok, egy pedig egyiptomi, és valamennyien törvényes úton, hivatalos munkavállalási engedély birtokában érkeztek Romániába, azonban nem akartak itt maradni, hanem Olaszországba és Németországba szerettek volna eljutni — az ezt lehetővé tevő okmányok híján a zöldhatáron keresztül próbálkoztak volna. Amúgy a kedden, Börvely közelében lebukott nyolcfős csoport tagjai bangladesi állampolgárok voltak, és szintén hivatalos munkavállalási engedéllyel érkeztek Romániába. 

hirek/2023/marcius/m-3-1.jpg

A nyomozás során az is kiderült, hogy a három argeşi embercsempész markát — sikeres küldetés esetén — 1000 – 3000 euró közötti összeg ütötte volna. 
A hatóság az 52 férfi ellen illegális határátlépési kísérlet vádjával indított eljárást, a három embercsempészt pedig a nyomozást vezető  Szatmár Megyei Törvényszék melletti Ügyészség ügyészei javaslatára 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték. 

hirek/2023/marcius/m-4-1.jpg

A nyomozóhatóság ugyanakkor azt is vizsgálja az esetek kapcsán, hogy a bangladesi állampolgárok már eleve azzal a szándékkel igényelték még otthonról a hivatalos munkavállalási engedélyt, hogy Rommániát ugródeszkának használva jussanak el nyugat-európai országokba, vagy az embercsempész-hálózatok „fedezték fel” ezt az eddig még ki nem használt lehetőséget, és az egyébként itt valóban dolgozni akaró, dolgozni érkező munkavállalók közösségei előtt húzzák el a mézesmadzagot, toboroznak közülük, vagy olyan rosszak a romániai munka- és szálláskörülmények, hogy a dolgozók inkább a továbbszökést vállalják. 

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

hirek/2023/marcius/m-5.jpg