Szatmárnémeti

50 éves a Háziorvosok Európai Uniója

2017.11.04 - 14:00

A hazai családorvosi ellátásban fellelhető problémák ellenére az UEMO tagsága bizalmat szavazott Călin Bumbuluţnak, aki a 2019 és 2022 között az unió elnöki tisztségét tölti be.

Színvonalas rendezvényen vettek részt a hazai családorvosok képviselői Párizsban, ahol megszervezték a Háziorvosok Európai Uniójának (UEMO) idei jubileumi gyűlését, hiszen a szervezet immár 50 éves. Az UEMO-t 1967-ben alapították Belgium, Franciaország, Németország, Hollandia és Olaszország háziorvosi szervezetei, s mára 26 országot és több mint félmillió háziorvost képvisel. A párizsi szakmai rendezvényen romániai, sőt szatmárnémeti résztvevő is volt, Călin Bumbuluţ személyében, aki az Országos Orvosi Kamara alelnöke, a Szatmár Megyei Családorvosi Egyesület, illetve a Szatmár Megyei Orvosi Kamara elnöke. Sikerként könyvelhető el, hogy a hazai családorvosi ellátásban fellelhető problémák közepette az UEMO tagsága bizalmat szavazott Călin Bumbuluţnak, aki a 2019–2022-es időszakban a Háziorvosok Európai Uniójának elnöki tisztségét tölti majd be. Munkáját segíti még Marcela Vidican és Gino Dumitra, akik a főtitkársági, illetve kincstárnoki tisztséget töltik majd be. A megválasztott elnök elmondta, hogy 2019-ig segítik majd az olasz elnökség munkáját, hogy véghez vihessék a megkezdett, jól működő terveket, projekteket.

Megkeresésünkre Călin Bumbuluţ elmondta, hogy a párizsi kongresszuson ismertette a hazai családorvosok helyzetét, s röviden elmondta, mennyire alulfinanszírozott a rendszer. „2017-ben a hazai egészségügyre kiutalt költségvetés alig 6 százaléka jutott a családorvosokhoz, ugyanakkor az is szomorú tény, hogy a GDP alig 4,2 százalékát fordítja hazánk az egészségügyi rendszerre, mely a világon a legkisebb arány” — tájékoztatta kollégáit a szatmári családorvos. A családorvosi rendelők évente legfeljebb 144 ezer lejes (kevesebb mint 31 ezer euró) bruttó bevételre tesznek szert, ennek alig 23 százaléka jelenti egy családorvos saját bevételét, azaz havonta körülbelül 600 eurót keres egy romániai családorvos. A felszólaló diszkriminációnak nevezte, hogy a költségvetés-kiegészítés során a családorvosok nem kaptak egyetlen banit sem. Călin Bumbuluţ kihangsúlyozta, hogy a családorvosi rendszer gondjainak csak egy részét képezi az alulfinanszírozás, azonban komplexebb problémáról van szó. A hazai családorvosi hálózat nehézségei kapcsán beszámolt kollégáinak a Szolidárisak az Egészségügyért Koalíció megalakulásáról, illetve az általuk tervezett tiltakozási akciókról is, melyben akár az egészségbiztosítási pénztárral való szerződésbontást is kilátásba helyezték, ha nem találnak megoldást a felmerült problémákra. Az UEMO jubileumi ülésének tagjai szolidaritást vállaltak a romániai családorvosokkal és sajnálatukat fejezték ki, hogy a családorvosok nem tudtak megegyezni a kormánnyal, az egészségbiztosítási pénztárral. Az UEMO tagjai ugyanakkor nyomon követik a romániai helyzetet, s bíznak abban, hogy mihamarabb sikerül egy olyan megoldást találni, mely mindenki számára kielégítő lesz.