Közel 4,8 millió „igen” szavazatra van szükség a hét végi alkotmánymódosító népszavazáson annak érdekében, hogy érvényes legyen a voksolás, derül ki az Állandó Választói Hatóság adataiból.
Közzétette az Állandó Választói Hatóság (AEP) a szavazásra jogosult állampolgárok számát, aminek alapján kiszámítható, milyen részvétel felett lesz érvényes a hétvégi alkotmánymódosító népszavazás, illetve hány igen szavazat szükséges a család fogalmának pontosítását célzó alkotmánymódosító referendum eredményességéhez. Az AEP közlése szerint október másodikán 18 951 721 román állampolgár szerepelt a választói névjegyzékben, közülük csaknem 18 280 000-nek van állandó romániai lakhelye, és valamivel több mint 16 780 000 rendelkezik érvényes román személyazonossági igazolvánnyal. A külföldi állandó lakhellyel rendelkező választópolgárok száma alig haladja meg a 670 ezret, vagyis a több mint hárommillió külföldön dolgozó román vendégmunkás túlnyomó többsége még hazai állandó lakhellyel szerepel a hatóságok nyilvántartásában, de közülük mintegy másfél millióan nem rendelkeznek érvényes személyazonossági kártyával. A választási névjegyzékben összesen 315 226 Szatmár megyei személy szerepel.
A törvény értelmében a választói névjegyzékben szereplők több mint 30 százalékának a részvétele szükséges ahhoz, hogy egy referendum érvényes legyen, ugyanakkor egy népszavazás csak akkor tekinthető eredményesnek, ha az azon feltett kérdésre a választói névjegyzékben szereplő polgárok több mint 25 százaléka igennel voksol. A közzétett adatok értelmében a család fogalmának pontosítását célzó alkotmánymódosító népszavazás érvényességéhez több mint 5 685 000 választónak kell az urnák elé járulnia, az alaptörvény megváltoztatásához pedig csaknem 4 738 000 igen szavazatra van szükség. Szeptember közepén éppen az érvényességi küszöb meghaladásának reményében döntött a kormány arról, hogy kétnapos legyen a voksolás. A szavazóházak szombaton és vasárnap is 7 és 21 óra között tartanak nyitva. A referendum költségei 163,712 millió lejre tehetőek.
Visszaléptek a szavazóházi elnökök
Az elmúlt napokban sok gondot okozott a választási bizottságoknak, hogy sorra léptek vissza a szavazóházi elnökök. Megyénkben 84 szavazóházi elnök cseréjét hagyta jóvá a BEJ.
Az október 6–7-én megrendezésre kerülő referendum igencsak megosztja a társadalmat, a családról alkotott kép sok vita forrását okozta. A referendum sikere esetén hazánkban úgy pontosítják az alkotmányt, hogy a család „egy férfi és egy nő házasságán” alapul, meggátolandó az azonos neműek házasságkötésének legalizálását. A hatályos alkotmányban a „házastársak” fogalom szerepel. Országos viszonylatban 18 662, Szatmár megyében 334, míg külföldön 378 szavazókörzetet alakítanak ki a család alkotmányos meghatározásának módosítására kiírt népszavazásra.
A szavazóházi elnökök országos viszonylatban tömegesen léptek vissza, több megyében is fejtörést okozva a megyei választási bizottság vezetőinek. Szatmár megyében a 334 szavazóházi elnök közül 84-en kérték helyettesítésüket, amit a megyei választási bizottság jóvá is hagyott. A megyei választási bizottság (BEJ) elnöke, Remus Nemeş szerkesztőségünk megkeresésére elmondta, hogy a szavazóházi elnökök azon személyek közül kerülnek ki, akik tagjai a választási szakértők testületének, és megyénkben négyszer annyian vannak a testületben, mint ahány szavazóház működik, így a személycsere nem okoz fennakadást a voksolás menetében.
Mivel most kétnapos a választás, országos viszonylatban sok helyen kérték, hogy pénteken szüneteltessék az oktatást azon intézményekben, amelyekben választási iroda működik majd. Călin Durla főtanfelügyelőt kérdeztük a pénteki oktatási nappal kapcsolatban, aki elmondta, hogy mivel október 5. az oktatás világnapja, ezért a törvény értelmében ezen a napon nem tartanak órákat, hanem alternatív tevékenységek lesznek, amelyekről minden oktatási intézmény saját maga dönt. A főtanfelügyelő ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy feltételezhetően azon tantermekben, ahol szavazóházak lesznek, nem zajlik majd semmilyen tevékenység.
Voksolni ez alkalommal is érvényes személyazonossági igazolvánnyal, útlevéllel, diplomata-útlevéllel lehet.
Sógor Beáta