Megyei szinten is egyedülálló kezdeményezéssel rukkoltak elő a nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskolában: felszereltek egy korszerű robotikatermet, valamint étkeztetési programot indítottak be, így küzdenek az iskolaelhagyás ellen.
Arról, hogy mi is az a robotikaterem, csütörtök délelőtt még nem sok mindenkinek volt fogalma azon küldöttség tagjai közül, amely részt vett egy ilyen teremnek a bemutatásán a nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskolában. A tanintézményben kialakítottak egy robotikatermet, ahol a diákok egy sor korszerű eszközt használva már meg is alkottak pár önjáró robotot, 3D-s nyomtatóval készítettek különböző alkatrészeket, és kíváncsiságtól hajtva a fizika bizonyos szegmenseibe is betekintést nyertek, pedig lehet, hogy nem is törekedtek rá.
Többek között erről is szó volt tegnap, amikor a nagykárolyi iskola igazgatója, Nicolae Moldovan és egyik tanára, Ovidiu Motisan bemutatták azt a robotikatermet, amelyet több cég támogatásával szereltek fel a tanintézményben. Az összegyűjtött 20 ezer lejnyi támogatásból nem csak korszerűsítették az intézmény informatikatermét, hanem valójában ettől jóval több történt: lépést tettek annak érdekében, hogy az iskola vonzóbb legyen azon diákok számára, akiket érdekelnek a technikai, műszaki, informatikai dolgok, s ehhez egy plusz tevékenységgel hozzájárulva robotokat is alkothatnak.
„Fontos, hogy versenyképesek maradjunk, s mindent elkövessünk azért, hogy az iskolánkba járó tehetséges diákok lehetőséget kapjanak arra, hogy olyan ismereteket sajátítsanak el, amit máshol nem tudnak” —mondta Moldovan. Az igazgató kitért arra is, hogy nincsenek könnyű helyzetben, hiszen bár nagyon sok jó képességű diák jár hozzájuk, a tanulók zöme szociálisan nehéz helyzetben levő családból származik.
„Célunk az is, hogy ezeket a diákokat is felkészítsük úgy, hogy minden osztályból 2–3, de legalább egy diák bejusson a Nagykárolyi Elméleti Líceumba. Szorosabbra tervezzük az együttműködést a gazdasági szféra szereplőivel is, így a Polipol és Continental vállalatok képviselőivel, hiszen összefogva a munkaerőhiány okozta problémákat is enyhíthetjük” — mondta az igazgató.
Nicolae Moldovan kitért arra is, hogy az iskolájukba járó, nehéz anyagi körülmények közül érkező, többnyire cigány gyermekek számára a nagykárolyi önkormányzat komoly anyagi támogatásával beindították azt az étkeztetési programot, amely révén mintegy 100 gyermek kap ebédet is, valamint zuhanyzókat és mosótermet, illetve a délutáni foglalkozásoknak helyet biztosító részt alakítottak ki az iskolában. Sok gyermek itt zuhanyzott életében először, hangzott el a tegnapi bemutató kapcsán, és nagy örömmel veszik igénybe ezt a lehetőséget. Mindezek mellett délutánonként olyan foglalkozásokon is részt vehetnek, ahol különböző eszközök elkészítését sajátíthatják el, vagy éppen gombot felvarrni is megtanulhatnak.
Kovács Jenő polgármester elmondta, hogy mindent meg kell tenni az iskolaelhagyás jelenségének visszaszorítása érdekében, ezért indították be ezt a programot, illetve továbbra is várják a tanfelügyelőség részéről a hónapokkal ezelőtt beígért két iskolabuszt is.
„Nem azért kell a busz, hogy megkönnyítsük a gyerekek iskolába jutását, hanem azért, hogy biztosan bekerüljenek az iskolába. Ha nem kapjuk meg a beígért szállítási eszközöket, akkor megvesszük önerőből, mert ezekre a buszokra szükségünk van” — nyomatékosította a polgármester.
Kovács elismeréssel szólt az 1-es iskola csapatának munkájáról, s mint mondta, fontos, hogy a tanintézmények vezetői felismerjék, hogy az egyre csökkenő gyermeklétszám miatt igenis szükség van arra, hogy az iskolák versengjenek a gyerekekért.
Darius Filip prefektus is megerősítette Kovács Jenő szavait, aki gratulált az iskola vezetőségének az eddigi megvalósításaihoz, és további eredményes munkát kívánt az intézmény munkaközösségének.
Tőtős Tímea