Egészség

30 mp alatt felismeri a Google mesterséges intelligenciája, ha áttétet képez a mellrák

2018.10.15 - 16:35

Az orvosoknál jóval pontosabban szúrja ki a Google új algoritmusa, ha áttétképző mellrák szövetmintáját látja. A rendszer ugyanakkor az orvossal együtt lehet a leghatékonyabb.

A technológiai fejlődés kapcsán gyakran hallani olyan véleményeket, amely szerint óvatosan kell bánnunk a mesterséges intelligenciával, mert a gép könnyen felülkerekedhet az emberen. Pedig ez nem biztos, hogy rosszat jelent, és erre most a Google adott bizonyítékot.

A cég a mesterséges intelligenciával foglalkozó blogján jelentette be, hogy a Google kutatói olyan mélytanulási eszközt fejlesztettek ki, amely képes a szövetmintából a patológusnál pontosabban észlelni a metasztatikus (vagyis áttétet adó) emlődaganatokat. A LYNA (Lymph Node Assistant) névre keresztelt algoritmus ebben az esetben azt vizsgálta, hogy a tumor adott-e áttétet a közeli nyirokcsomóba. Kiderült, a képes két szövetmintából felismerni a tumor ismertetőjegyeit, így pedig kiszúrni a különböző fázisban lévő metasztázist.

A tesztek során kiderült, hogy a Google mesterséges intelligenciája képes az esetek 99 százalékában megkülönböztetni a tumoros és a nem tumoros szövetmintákat még akkor is, ha a metasztázis annyira kicsi, hogy a patológus figyelmét valószínűleg elkerülné.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a patológusok munkáját képes kiváltani az algoritmus. Sőt, a Google szerint ha az orvos mellett "társként" dolgozik a rendszer, sokkal hatékonyabbá válik a diagnosztizálás: nemcsak csökken az észre nem vett, mikro méretű metasztázisok száma, de a vizsgálat idejét is fél percre csökkenti.

A Google szerint ugyanakkor még vannak korlátai a rendszernek, a tesztek során ugyanis egyetlen nyirokcsomó-mintát vizsgált az algoritmus, a való életben viszont jóval több szövetminta vizsgálatára van szükség, hiszen az emlődaganat nemcsak a nyirokcsomóba képes áttétet képezni. Ugyanakkor úgy vélik, a rendszer további fejlesztésével komoly segítséget kaphatnak az orvosok, és a betegek is hamarabb juthatnak a kezeléshez.

 

Forrás: HVG.HU