"Az ARC-tagok által szolgáltatott információk alapján megnöveketedett a piacon a miccs iránti kereslet, de ez az arány cégenként nagyon eltérő. Becsléseink szerint ez a növekedés 30%-os lesz a 2022-es év azonos időszakához képest, és mintegy 8%-kal magasabb, mint a 2023. január 1. és április 25. közötti időszakban. A teljes miccstermelés becslések szerint körülbelül 1500 tonna lesz erre a május elsejei mini-ünnepre, ami 18 millió miccs gyártását jelentené — figyelembe véve, hogy egy miccs általában 80 gramm körüli, mielőtt a grillre tennénk. Ha figyelembe vesszük, hogy a romániaiak általában két miccset esznek, ez azt jelentené, hogy a jelenlegi lakosság fele ízlelné ezt az emblematikus terméket" — mondta Dana Tănase.
A sertéspestis továbbra is probléma
Az ARC ügyvezető igazgatója azt is elárulta, hogy a romániaiak kedvenc miccsei még mindig a sertés- és marhahús keverékéből készülnek, ugyanakkor hozzátette, hogy a sertéspestis továbbra is megnehezíti a miccskereskedelmet.
"Az EU-n belüli miccs kereskedelmének legfőbb akadálya az afrikai sertéspestis. Ezért csak azok a cégek szállíthatnak romániai termékeket kínáló boltokba, amelyek az EU olyan tagállamaiból származó, erre a betegségre vonatkozó korlátozások nélküli, alkalmas nyers sertéshúst használnak, ahol nagy román közösségek élnek. Ezekre a célállomásokra a miccsek fagyasztva távoznak, és a címkén ovális azonosító jelzést viselnek, amely igazolja, hogy a felhasznált alapanyag nem Romániában nevelt sertésekből származik. Az európai térséget ellátó cégek becslései szerint a miccs iránti kereslet az év többi részéhez viszonyítva 10%-kal megnövekedett" — mondta az ARC ügyvezető igazgatója.
Évente körülbelül 20 000 tonna miccs fogy el
Bár a romániai miccsfogyasztásról nincsenek hivatalos statisztikák, az ARC becslései szerint az éves fogyasztás 200-250 millió miccs, azaz mintegy 20 000 tonna körül mozog. "A romániai miccsfogyasztásról nincsenek hivatalos statisztikák. A darált hús az előkészített húsok kategóriájába tartozik, amely kategóriába más fajták is beletartoznak, mint például a friss vagy enyhén füstölt kolbászok, amelyek még mindig megőrzik a friss hús jellemzőit. Becsléseink szerint az éves fogyasztás körülbelül 200-250 millió miccsre, azaz körülbelül 20 ezer tonnára tehető" — mondta Dana Tănase.
A miccs ára is emelkedett
Ami a helyi miccs árát illeti, a feldolgozók képviselője szerint a tavalyi évben tapasztalt magas inflációval összefüggésben ezen a terméken is érezhető az áremelkedés.
“Az árak nagyfokú ingadozásának időszakát éljük, és az előállítási költségek emelkedése, amelyet a sertés- és marhahús — a miccs fő alapanyaga — árával kezdődően tapasztaltunk, a helyi miccs árára is hatással van.” — magyarázta Dana Tănase.
Hírszerkesztő