Szatmárnémeti

30 éves a Dsida Jenő Cserkészcsapat

A cserkészet lényege, hogy sokat vannak a fiatalok a természetben, így érzékenyebbé válnak környezetükre Fotó: Kiss Csaba
2022.07.05 - 15:00
Megalakulásának 30. évfordulóját ünnepli a Szatmárnémetiben működő 44-es számú Dsida Jenő Cserkészcsapat, amely ebből az alkalomból a Romániai Magyar Cserkészszövetség 30. évfordulójára elindított vándorkiállítással készül az Iparosotthonban.

Július 8-án, pénteken ünnepli megalakulásának 30. évfordulóját a szatmárnémeti 44-es számú Dsida Jenő Cserkészcsapat, amely ebből az alkalomból születésnapi kiállításmegnyitóra hívja és várja az érdeklődőket pénteken 18 órától az Iparosotthonba.

A 30 éves cserkészcsapat egykori vezetője, Boga Ferenc, a Szatmárnémeti Református Gimnázium nyugalmazott aligazgatója és fizikatanára szerkesztőségünkkel együtt nosztalgiázva elmondta: a vándorkiállítás már az ország több településén látható volt, hiszen két évvel ezelőtt készült el, amikor a Romániai Magyar Cserkészszövetség a 30. évfordulóját ünnepelte. Fotókkal, ereklyékkel, zászlókkal, egyenruhákkal, cserkészrelikviákkal készültek az érdeklődők számára. Nagyon sok emlékezetes pillanatot tudna felidézni Boga Ferenc, aki elmondta: a cserkészélet nem csak látványos felvonulásokból áll. Elevenen él a harminc év a cserkészcsapat egykori vezetőjében, s nem véletlen, hogy a Véndiáktalálkozóval egyidejűleg kerül megrendezésre a jubileumi rendezvény. Mint elmondta: a fő cél az volt, hogy a 30. Véndiáktalálkozó alkalmából a 30 évvel ezelőtti, illetve az utóbbi 30 év alatt cserkészkedők találkozzanak a mai cserkészekkel, és élményeket, emlékeket cseréljenek. Ott fog kiderülni, melyek voltak a legmaradandóbb élmények, hiszen mindenkinek más-más emlékei lehetnek — összegezte. 

Kiemelte: a megalakulás fontos momentum volt. A Romániai Magyar Cserkészszövetség 1990-ben alakult, a Dsida Jenő Cserkészcsapat pedig azért a 44-es számú, mivel a 44. csapat volt, amelyik annak idején, 1992 júniusában megalakult a cserkészszövetség égisze alatt. Nagy köszönettel és hálával gondolnak Harkai Gáborra, aki anno a megalakulásnál bábáskodott, neki köszönhető, hogy a három magyar történelmi egyház vezetőinek jelenlétével megalakult akkor a csapat, ő volt a vezető kezdetben. Harkai Gábor öregcserkész volt, aki gyerekkorában cserkészkedett, ám 1948-ban betiltották a cserkészetet, majd 90-ben, amikor újra engedélyezték, a régi cserkészek egy csapata: Harkai Gábor mellett Kovács József, Rácz István, Bujáki István és Szabó Terézia, a Szatmárnémeti Református Gimnázium első igazgatója mind-mind ott voltak az indulásnál. Sőt, Szabó Terézia volt az, aki nem sokkal később felkérte Boga Ferencet, hogy vállalja el a csapat vezetését. Rövid történelemóra keretében egyébként az is kiderült, hogy a cserkészet 1907-ben indult el Angliából, Magyaroszágon pedig 1910 óta cserkészkednek. „A világ szinte minden országában vannak cserkészek, mi se maradhatunk ki, így az annak idején már régi motorosoknak számító cserkészek szerették volna — mivel ők pontosan tudták, mit jelent ez — továbbvinni ezt a régi hagyományt, ami ma már 115 éves múlttal rendelkezik, ami önmagáért beszél” — magyarázza.

Fel sem lehet sorolni, mi minden történt

Boga Ferenc egyébként 2019-ig vezette a csapatot — emlékszik vissza mosolyogva. Minden fontos eseményen, nagy táborban, rovásírásversenyen ott volt, s mint mondta: fel sem lehet sorolni, mennyi minden történt az elmúlt 30 év alatt. Kiemelte: tulajdonképpen számára nem is az események, hanem a gyerekek véleménye számít igazán.
Kérdésünkre, hogy miért jó cserkésznek lenni, elmondta: „A cserkészet célja, hogy olyan életrevaló, elkötelezett, felelős, egészséges polgárok nevelésében vegyen részt, akiknek fontos saját fejlődésük, Isten felé növekedésük. A legjobban a második cserkésztörvény foglalja össze a cserkészet lényegét: a cserkész híven teljesíti kötelességét, amellyel Isten, a hazája, a nemzet és az embertársai felé tartozik. A cserkészet lényege, hogy sokat vannak a fiatalok a természetben, akik így érzékenyebbé válnak a tágabb környezetükre, s akiknek nagyon fontos a magyarság, az egyházi és kulturális értékek, valamint akik közösségben szeretnek tevékenykedni, illetve akik így talpraesett felnőtteké cseperednek.” Hétéves kor fölött bárki lehet cserkész, nemtől, felekezettől, vallástól függetlenül. 

Az elmúlt 30 évben rengetegen megfordultak a csapatban, voltak, akik éveket, voltak, akik évtizedeket töltöttek el cserkészként, s van olyan is, aki 1992 óta csapattag, illetve akinek mára a gyermekei szintén cserkészek. 
Boga Ferenc ennek örül a legjobban: örül, hogy a cserkészek megállják a helyüket az életben, s mint említette: Szatmáron is vannak olyanok a cserkészek közül, akik a közéletben, valamint mindenféle területen tevékenykednek, ő pedig nagyon büszke erre, sőt, arra is, hogy több olyan pár is van, akik cserkészként ismerkedtek meg: több szerelem, házasság is született már, amelyeket az egykori vezető csak „cserkészházasságnak” hív. 

Boga Ferenc a jövőt illetően azt is elmondta: szeretnék folytatni a továbbiakban is a munkát. Szeretnék, ha képzett vezetőkkel tudnának előre menni. A cél, hogy olyan fiatalok vállalkozzanak a cserkészetre, akik ezt az életformát szeretnék magukévá tenni, hiszen mint Boga Ferenc mondta: a cserkészet egy életforma, egy olyan dolog, ami egy életre szól. A 30. évfordulón fogadalomújításra is sor kerül az Iparosotthonban, mivel az egykori tagok mindegyike a mai napig tagnak számít, örökös tagok. A találkozásra mindenkit szeretettel várnak, főleg a gyerekeket, akikről remélik, hogy kedvet kapnak a cserkészethez.

Járay Zsanett