Szatmárnémeti

250–300 euró volt a tarifa

Fotó: SZFÚ
2021.11.17 - 19:08
Öt személyt már őrizetbe is vettek a petei vámban gyártott hamis oltási igazolásokkal kapcsolatban, de a nyomozásnak még nincs vége.

Mint arról korábban már beszámoltunk, az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság (DNA) kedden Bihar és Szatmár megye 13 helyszínén (köztük a petei vám épületében működő oltóponton) tartott házkutatást egy nagyszabású, hamis oltási igazolások gyártásával kapcsolatos nyomozás kapcsán. A házkutatásokat követően összesen 19 személyt kísértek be kihallgatásra — s közülük ötöt előbb 24 órára őrizetbe vettek, majd 30 napos előzetes letartóztatásba is helyeztek: az oltóponton dolgozó H. Daniela Ioana egészségügyi asszisztenst, I. Marc és B. Horea adatrögzítőket csúszópénz elfogadásával, folytatólagosan elkövetett közokirat-hamisítással és informatikai csalással gyanúsítják, akárcsak a Bihar Megyei Közegészségügyi Igazgatóságon dolgozó S. Voichiţa-Camelia egészségügyi asszisztenst és az ötödik, érdekes módon nem nevesített személyt, akinek a hatósági közlemény szerint „nem volt speciális státusa”, csak épp felhajtói és közvetítői feladatokat látott el.

A korrupcióellenes ügyészek szerint H. Daniela, I. Marc és B. Horea a 2021-es év folyamán sorozatosan kértek és kaptak 250–300 euró közötti összegeket azoktól a személyektől, akik meg akarták szerezni az oltási igazolást és az európai uniós digitális Covid-igazolványt, magát az oltást azonban eszük ágában sem volt bevenni.

A kliensek az oltóponton tevékenykedő gyanúsítottak bizalmas ismerősein és közvetítőkön keresztül vették fel velük a kapcsolatot — az egyik ilyen közvetítő volt a bihari DSP-nél dolgozó S. Voichiţa-Camelia is —, és miután kifizették a tarifát, a három érintett bevezette adataikat az országos elektronikus oltási nyilvántartásba (RENV), kiállították számukra az oltási igazolást, majd annak alapján a zöldigazolványt is. A nyomozás rávilágított arra is, hogy a kliensek egy része személyesen megjelent ugyan az oltóponton, ott azonban nem immunizálták őket, csak kézhez kapták a kiállított igazolásokat; másik részük pedig (s ők voltak nagyobb számban) soha be sem tette a lábát az oltópontra, csak megkapta az igazolásokat a pénzösszegért cserébe. Ezekben az esetekben a kliens a közvetítőnek továbbította személyes adatait mobilapplikációkon keresztül, majd ugyanilyen módon kapta meg az elkészült okmányokat. A közvetítő meghatározott időközönként találkozott az oltóponton dolgozó gyanúsítottakkal, ilyenkor adta át nekik a kenőpénzt — természetesen saját jutalékát megtartva magának. A keddi házkutatásokkor a korrupcióellenes ügyészek összesen 127 000 eurót, 75 000 lejt, valamint 1000 font sterlinget találtak és foglaltak le, ugyanakkor a nyomozásnak még messze nincs vége, s a vizsgálódások további személyek ellen is folytatódnak — hiszen az éremnek két oldala van, a kenőpénzeket nemcsak a gyanúsítottak kapták, hanem nagyon sokan adták is.

A DNA-közlemény ugyanakkor hangsúlyozza azt is: az igazolások jogtalan kiállítása csak bizonyos váltásokban történt, amikor a gyanúsítottak tudták, hogy a velük szolgálatban lévőket vagy nem érdekli, hogy ők mit ügyködnek, vagy szemet hunytak fölötte. Sz.K.M.

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Szatmárnémeti

Újragyulladhat az éjjel kiégett elektromos autó

Szatmárnémetiben, a Traian sugárúton, a Kossuth-kertnél lévő töltőállomásra kötött villanyautó égett hétfő éjjel mint a fáklya!