25 százalékos labdabirtoklással is döntős az Atlético

2016.05.04 - 08:57

A hazai 1–0-s siker után az Atlético Madrid ugyan 2–1-re kikapott a Bayern München otthonában a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntő visszavágóján, de így is a spanyolok jutottak a sorozat fináléjába. Simeone legénysége legutóbb 2014-ben játszott BL-finálét.

Egy év kihagyás után ismét döntőt játszik a labdarúgó Bajnokok Ligájában az Atlético Madrid csapata: Diego Simeone vezetőedző legénysége a múlt heti, hazai 1–0 után kikapott kedden Münchenben a Bayerntől, viszont a 2–1-es végeredmény a spanyoloknak kedvezett, és fennállásuk harmadik BEK/BL-döntőjére készülhetnek.

Kedden az Allianz Arénában Pep Guardiola, a bajorok vezetőedzője nem akart semmi a véletlenre bízni, és az első perctől harcba küldte gólerős játékosait, Lewandowskit, Müllert, Ribéryt és Vidalt. A gólt viszont a spanyol középpályás, Xabi Alonso szerezte: a Bayern 19 méterre a kaputól szabadrúgáshoz jutottak, Xabi Alonso ellőtte a sorfal mellett a labdát, amely José Giménez lábáról a kapu közepébe vágódott (1–0). Az Atlético uruguayi játékosa három perccel később újabb találathoz segíthette volna a bajorokat: a középpályás lebirkózta a saját tizenhatosán belül Javi Martínezt, amiért Cüneyt Cakir játékvezető tizenegyest ítélt. A labda mögé Thomas Müller állt, aki a mostanival együtt a legutóbbi öt tizenegyeséből a harmadikat hagyta ki, Oblak ugyanis jobbra vetődve oldalra ütötte a labdát. A hazai előny növelése helyett jött a spanyol egyenlítés: az 54. percben hibátlan kontratámadást vezetett az Atlético Madrid, Fernando Torres ugratta ki a lesgyanús helyzetben kilépő Antoine Griezmannt, aki egy az egyben vezette rá a labdát Neuerre, majd 16 méterről, higgadtan elpasszolta a labdát a német kapus mellett (1–1).

A kapott gól megfogta a Bayernt, Guardiola csapata sokáig nem tudott újítani, a 74. percben mégis felélesztette továbbjutási reményeit. Alaba bal oldali beadása után Vidal középre fejelte a labdát Filipe Luís mellett, a középen érkező Lewandowski pedig két méterről az üres kapuba bólintott (2–1). Megélénkült a játék, viszont a hajrában az Atlético lezárhatta volna a játékot: Cakir 11-est ítélt, amikor Javi Martínez a tizenhatoson kívül buktatta a büntetőterületre bezuhanó Fernando Torrest. A tizenegyest Torres végezte el, aki ugyanolyan rosszul lőtte el a labdát, mint Müller az első félidőben, így Neuer hárított. Az utolsó percekben a kapuja elé szegezte az Atléticót a Bayern, ám hiába vette célba 35 alkalommal Oblak kapuját, újabb gólt már nem szerzett.

A Bayern München sorozatban harmadszor vérzett el a legrangosabb európai kupában a legjobb négy között – a Real Madrid és a Barcelona után a harmadik spanyol nagyágyú, az Atlético Madrid is kiejtette. Az Atlético egyébként revansnak tekintheti a mostani sikert, ugyanis az 1974-es BEK-döntőben a Bayern nyert ellenük a fináléban. Másrészt érdekes statisztikai adat lehet az, hogy az a csapat, amely kiejtette Pep Guardiola mindenkori együttesét a BL-ben, mindig elhódította a trófeát.

Ha már statisztikáról van szó, említést érdemel, hogy a két meccsből álló legutóbbi tíz spanyol–német párharc tekintetében a spanyolok 10–0-ra vezetnek. Másrészt az Atlético Madrid a negyeddöntő és az elődöntő két meccsén átlagosan 25 százalékban birtokolta a labdát, mégis sikerrel vette mindkét párharcot.

„Boldog vagyok. Az első félidőben nagyon jól ment a Bayernnek, nagyszerű csapat, de a kihagyott büntető életben tartott bennünket. Mint csapat, most is megmutattuk, hogy mire vagyunk képesek, még Torres elpuskázott 11-ese is belefért. A vége olyan volt, mint egy mozifilm, egy thriller, hiszen öt perc volt a ráadás. Azt hittem, a hajrában többet tudunk majd kontrázni, de nem így történt. A világ legjobb csapatait vertük meg e sorozatban, a legutóbbi 180 perces játékban gyümölcsözött az elmúlt három évünk munkája” — tartott szemlét az Atlético BL-idénye fölött a győztes hadvezér, Diego Simeone, aki kifejezte reményét, hogy a szerencse a fináléban is melléjük áll. Kérdés lehet ugyanakkor, hogy az európai szövetség (UEFA) miként kezeli majd a szakvezető sportszerűtlen viselkedését a találkozó hosszabbításában: a 93. percben Simeone cseréhez készülődött, ám a játékvezető nem adott engedélyt annak elvégzésére, hanem továbbengedte a játékot. Az argentin tréner annyira ideges lett, hogy megütötte az egyik segítőjét, aki beállította a táblát a cseréhez. Az UEFA ezért a cselekedetéért eltiltással sújthatja Simeonét, de ez egyelőre képlékeny.

„Büszke vagyok játékosaimra, a második félidőben nagyon jól futballoztunk Madridban, a müncheni találkozón meg végig jól teljesítettünk. Jól ment nekünk a Juventus, a Benfica és most az Atlético ellen is, így aztán egészen nyugodtan fogok aludni. Az életemet is odaadnám ezért a csapatért, most is úgy játszottunk, ahogyan kell, csakis a gól hiányzott. Nagyon sajnálom játékosaimat” — nyilatkozta Guardiola.

A döntőt május 28-án rendezik a milanói San Siro Stadionban.

Bajnokok Ligája, elődöntő, visszavágó

Bayern München – Atlético Madrid 2–1 (1–0). Gólszerző: Xabi Alonso 31. perc, Lewandowski 74., illetve Griezmann 54.

Bayern: Neuer – Lahm, Javi Martínez, J. Boateng, Alaba, Xabi Alonso, Douglas Costa (Coman, 73. perc), Vidal, Th. Müller, Ribéry, Lewandowski. Vezetőedző: Josep Guardiola.

Atlético: Oblak – Juanfran, Godín, J. Giménez, Filipe Luís, Saúl, Augusto Fernández (Ferreira Carrasco, 46.), Gabi, Koke (Szavics, 90+3.). F. Torres, Griezmann (Thomas, 82.). Vezetőedző: Diego Simeone-

Döntőbe jutott: az Atlético 2–2-es összesítéssel, idegenben szerzett góllal.