Sport

21 év után ismét Európa bajnokai

2020.01.27 - 09:27

A spanyolok elleni döntő utolsó támadását védte a válogatott kapusa, Nagy, majd az ötméteresek utolsó spanyol dobását a másik kapus, Vogel fogta, így Európa-bajnok lett a vízilabda-válogatott.

 

A magyar válogatott nyerte a Duna Arénában rendezett vízilabda Európa-bajnokság férfitornáját: Märcz Tamás együttese a vasárnapi döntőben drámai csatában, ötméteresek után 14–13-ra győzte le a világbajnoki ezüstérmes spanyol csapatot.

Jó előjelekkel várhatta a találkozót a magyar válogatott, amely az Európa-bajnokságok történetében még soha nem kapott ki a spanyoloktól, a múlt csütörtöki csoportmeccsen is 11–11 lett a végeredmény.

A spanyolok történelmi győzelemre hajtottak, ugyanis még egyszer sem nyertek Eb-t, ráadásul arra is csak egyszer, 1995-ben az olaszok révén volt példa, hogy ugyanazon a kontinensviadalon a férfiaknál és a nőknél is egyazon nemzet válogatottja diadalmaskodjon.

Az is biztos volt, hogy ebben az évszázadban először nem valamelyik jugoszláv utódállam válogatottjának a nyakába kerül az aranyérem, a magyarok 1999-es firenzei diadala óta ugyanis csak ezek az országok osztoztak a végső sikeren.

A telt ház előtt játszott mérkőzés rendes játékidejének a végeredménye (9–9) másfél perccel a vége előtt állt be. 14 másodperccel a vége előtt labdát szereztek a spanyolok, Mallarach megúszott és lőtt, Nagy Viktor azonban védett, így jöhettek az ötméteresek.

Érdekesség, hogy a torna történetében másodszor dönthettek ötösök az aranyéremről, 2018-ban Barcelonában a spanyolok alulmaradtak a szerbekkel szemben ebben a műfajban.

Az ötödik, utolsó sorozatban a magyarok gólt dobtak, de Granados lövését megfogta Vogel Soma, ezzel ő lett a magyar csapat hőse, hiszen eldöntötte az összecsapást.

A magyarok összességében 13. alkalommal és 21 év szünet után lettek újra a kontinens legjobbjai, ez volt a leghosszabb „böjt” a sportág honi történetében.

Döntő: Magyarország – Spanyolország 14–13 (ötméteresekkel).

Bronzmérkőzés: Montenegró – Horvátország 10–9.

A végeredmény

1. Magyarország, 2. Spanyolország, 3. Montenegró, 4. Horvátország, 5. Szerbia, 6. Olaszország, 7. Görögország, 8. Oroszország, 9. Németország, 10. Grúzia, 11. Románia, 12. Törökország, 13. Franciaország, 14. Szlovákia, 15. Hollandia, 16. Málta.