190 ezer végzős általános iskolás próbavizsgázik ezekben a napokban – tájékoztat a szaktárca.
Elkezdődött hétfőn a nyolcadikos diákok záróvizsgájának, az országos felmérésnek a próbája. Hogy a vizsga valós visszajelzést jelentsen a diákoknak a felkészülésükről, szigorúan betartották az iskolák a szabályokat. A tanulók bekamerázott termekben, szigorú felügyelet mellett írták meg a román nyelv és irodalom próbavizsgát, amelyre Bukarestből, az oktatási tárcától érkeztek a tételek.
A vizsga csak úgy, mint az előző években, ezúttal is két nagyobb tételből állt, amelyekben a diákoknak a szövegértését és szövegszerkesztését tesztelték. Az első pontban Ion Pillat versét, a „Vârful dealului” címűt olvashatták el a nyolcadikosok, amelynek kapcsán aztán több kérdésre kellett válaszolniuk, amelyek rákérdeztek a stílusalakzatokra, a lírai műnem tulajdonságaira, de hangtani kérdéseket is meg kellett oldani. A feladatlap második részében egy, a Terra Magazin folyóiratban megjeent cikkből kiindulva szintén szövegértési és szövegszerkesztési kérdésekre kellett válaszolni. Az utolsó pontban pedig 150–250 szóban fogalmazást kellett írniuk a diákoknak egy valós vagy elképzelt kirándulásról.
A hétfői románvizsgát követően kedd reggel matematikából bizonyítanak a fiatalok, szerdán pedig anyanyelvből kell bizonyítaniuk a felkészültségüket a diákoknak.
A próbavizsga eredményeit március 4-én teszik közzé. A jegyek jelzésértékűek, valós képet mutatnak a nyolcadikosoknak arról, hogy mennyire készültek fel a nyári vizsgákra, miből kell még készülniük. Szintén kiváló lehetőség a vizsgakörülmények megtapasztalására, így meglátják a diákok, hogyan lehet a megszabott két órába beleférni, a tétel követelményeire válaszolni, kamerák előtt, egyedül egy padban vizsgázni.
A szaktárca emlékeztet: tavaly nem vették túl komolyan a vizsgákat a fiatalok, a nyolcadikosok mindössze fele, 50,68 százaléka kapott legalább ötöst mindegyik dolgozatára. A legjobban a Bákó megyeiek szerepeltek, 68,56 százalékkal, a leggyengébben pedig a Krassó-Szörény megyeiek, 36,27 százalékkal.
A Szatmár megyei nyolcadikosok mindössze a 47,44 százaléka írt legkevesebb ötös dolgozatot az elmúlt, 2014/2015-ös tanévben. A legjobban az anyanyelv próbán teljesítettek a diákok: 76,19 százalékuk írt ötös feletti dolgozatot, románból ez az arány 61,25 százalékos volt, matematikából viszont a tanulók háromnegyedének nem sikerült legalább ötöst írnia. Sokak szerint talán azért nem próbálták kihozni magukból a legjobbat a tanulók, mert nem volt tétje a vizsgának. Még egy rossz jegy sem kerül be a naplóba, aminek a kijavításáért „dolgozni” kelljen.
Bumbuluț Krisztina