Szatmárnémeti

17 ezer felső légúti megbetegedés

2020.05.07 - 09:33

A szeptember végi felső légúti megbetegedési szezon kezdete óta 17 729 estet regisztráltak Szatmár megyében a közegészségügyiek: 13 334 hűléses és 3942 tüdőgyulladásos megbetegedést, valamint 453 influenzafertőzést. A legtöbben februárban hűltek meg, illetve kaptak tüdőgyulladást — tájékoztatott a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság.

Az utolsó megfigyelési héten, április 27. és május 3. között a mindössze 98 vírusfertőzéses esetből 14-en egy év alatti gyerekek voltak, nyolcan 2–4 évesek, 19-en 5–14 évesek, 27-en 15–49 évesek, az ennél idősebbek körében pedig harminc esetet jelentettek a hatóságnak. Ami a tüdőgyulladásokat illeti, a 37 eset közül hét alkalommal egyévesnél fiatalabb gyerekek betegedtek meg, a 2–4 évesek körében egyetlen esetet sem jegyeztek, az 5–14 évesek között csak egyet, a 15–49 éves korosztály tagjai közül négyen betegedtek meg, az 50–64 év közöttieknél tíz, míg a 64 évnél idősebbek körében 15 személy kapott tüdőgyulladást. Influenzás eset az említett időszakban nem volt Szatmár megyében. Azt sem szabad viszont elfelejteni, hogy a koronavírus-járvány miatt az elmúlt közel két hónapban sokan inkább nem fordultak orvoshoz egy egyszerű hűléssel, így ők nem kerültek be a közegészségügyiek statisztikájába.

Továbbra is „megfázhatunk”

A megfázásos megbetegedések a mérsékelt éghajlaton élők leggyakoribb betegségei. A felnőttek évente 2–3 alkalommal esnek át megfázáson, főként az őszi-téli és a tavaszi időszakban — ez az időjárás kedvez ugyanis a vírusok szaporodásának.

Megfázás a felső légutak heveny vírusos fertőzése következtében alakul ki. Ilyenkor a vírusok megtelepszenek a nyálkahártyában, emiatt jönnek létre a jellegzetes helyi és általános tünetek.

A megfázás általában néhány nap alatt kezelés nélkül is megszűnik, de hajlamosító tényezők esetén súlyosabb szövődmények léphetnek fel. Ezért gyermekek, idősek és valamilyen alapbetegségben szenvedők esetében azonnal orvoshoz kell fordulni. Az egyébként egészséges felnőttek esetében pedig akkor kell orvoshoz fordulni, ha néhány napon belül nem szűnnek a tünetek. Ne feledjük azonban, hogy először telefonon kell értesíteni a családorvost, ha valamilyen egészségügyi probléma adódott, a szakember pedig útbaigazítást, szükség esetén időpontot ad.

A hűlések megelőzéséért fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, valamint ne feledkezzünk meg a folyadékpótlásról! Ha elegendő zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk — ráadásul most egyre több a friss, vitamindús idényzöldség és -gyümölcs —, akkor a vitaminkészítményeket nem igényli a szervezet. Napi néhány perces séta, kocogás pedig nem csak a közérzetnek tesz jót, hanem véd a megfázástól is.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Szatmárnémeti

Szatmári áldozata is van az influenzának

Szatmári áldozatot is követelt az influenza-szezon: a megyei közegészségügyi igazgatóság közlése szerint, az elmúlt héten egy, a 15–49 év közötti korcsoportba tartozó szatmári belehalt a vírusfertőzés okozta szövődményekbe.