Ezek közül 8 esetben az uniós direktíva szerint ipari szennyezőnek minősülő cégeknél vizsgálódtak, továbbá 47 tervezett tematikus ellenőrzést és 92 nem tervezett ellenőrzést valósítottak meg. A legtöbb, azaz 37 ellenőrzést az Országos Környezetvédelmi Őrség rendelt el, 8 ellenőrzés a környezetvédelmi feltételek betartásának ellenőrzésére irányult, 3 esetben a korábbi akciók alkalmával hozott intézkedések végrehajtását ellenőrizték, 26 esetben bejelentést követően végeztek ellenőrzést, 8 esetben hivatalból indult vizsgálat, 3 ellenőrzést a környezetvédelmi engedélyek kiadása vagy felülvizsgálata indokolt, 4 ellenőrzést pedig más hatóságok képviselőivel együtt hajtottak végre.
A környezetvédelmi őrség munkatársainak ellenőrzései főként a levegőminőségre, a hulladékgazdálkodásra, illetve az illegális hulladéklerakók azonosítására irányultak. Az ipari szennyezők ellenőrzése során azt vizsgálták, hogy a tevékenységük során betartják-e az integrált környezetvédelmi engedély előírásait. A vegyszerek behozatalával, forgalmazásával és felhasználásával foglalkozó cégek tevékenységét vették górcső alá a szakemberek a tervezett tematikus ellenőrzések során, de több európai uniós finanszírozású beruházásnál is vizsgálódtak, megállapítandó, hogy megfelelnek-e az adott projektekre kiadott követelményeknek.
Az ellenőrzések során 31 szabálysértési bírságot róttak ki 117 000 lej értékben, továbbá két esetben kiegészítő szankcióként elrendelték a munkálatok leállítását, egy esetben a cég környezetvédelmi engedélyének visszavonását javasolták, egy esetben pedig, büntetőjogi kategóriába tartozó esetről lévén szó, értesítették az illetékes hatóságokat. A környezetvédelmi őrség munkatársai által elrendelt intézkedéseken túl határidőhöz kötött feladatokat határoztak meg a feltárt hiányosságok orvoslására.
Merk Viktória