Nagykároly

119 – a segélyhívó az iskolai erőszak, droghasználat, bullying felszámolására

2023.09.29 - 08:37
Nagykárolyban ülésezett a Szatmár Megyei Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP) —az egyeztetés keretében Altfatter Tamás alprefektus arra kérte a jelenlévő hatóságok és önkormányzatok képviselőit, hogy tegyenek meg mindent a 119-es segélyhívó minél szélesebb körben való népszerűsítése érdekében.

A 119-as segélyhívószámot az iskolai erőszak és droghasználat megfékezése céljából hozták létre. Az alprefektus ismertette a jelenlévőkkel azokat a módszereket, amelyeket az iskolák belső rendszerében hoztak létre az ott tanuló diákok védelme érdekében.
Mint kifejtette, hangsúlyt kell fektetniük arra is, hogy a diákokkal, pedagógusokkal és szülőkkel is tudassák: ezen az ingyenesen hívható telefonszámon arra van lehetősége a bejelentőnek, hogy jelezze ha a tanintézményben iskolai erőszak, droghasználat, kirekesztés, meghurcolás/bullying, embercsempészet, alkoholfogyasztás, dohányzás tanúja, vagy elszenvedője lesz. Amennyiben a bejelentés megtörténik, az esetet nem lehet eltussolni az adott tanintézményben.

Véron András, az ATOP elnöke arról is beszélt, hogy a rendelkezésükre álló adatok szerint, koncentrált mennyiségben van jelen a droghasználat, Szatmárnémetiben és Nagykárolyban is. Mint fogalmazott: “a vidékre hétvégente hazatérő diákok körében nem csak a hírek és információk keringenek”.

A két, Elméleti Líceumban tanuló, agresszív diák esetével kapcsolatban, Kovács Jenő polgármester határozott fellépést kért a hatóságoktól. „Nem hunyhatunk szemet sem az iskolai agresszió, sem pedig az iskolai droghasználat felett!”- mondta a polgármester.

A 119-es telefonszám kiszolgálására a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok állandó ügyfélszolgálati irodát működtetnek. A 119-es segélyhívószámot a hét minden napján, 24/24 órás intervallumban, ünnepek alatt is hívhatják azok, akik bejelentést szeretnének tenni. Az ATOP gyűlésen elhangzott: a hívó anonimitását minden esetben megőrzik.

Tőtős Tímea